Je omezeno vyplácení stravenkového paušálu zkušební dobou? Je možno doplalti stravenkový paušál zpětně v dalším měsíci? Děkuji za odpověď
FINANCE
Jak funguje stravenkový paušál a kdy se vyplatí + kalkulačka
Stravenkový paušál je novou možností pro zaměstnavatele, jak svým zaměstnancům přispívat na stravování. Podívejte se, kdy se vám vyplatí ho používat.
Jak funguje – Výše v roce 2022 – Výhodnost
Příklady z praxe – Kalkulačka
Hodnocení stravenkového paušálu: 8/10
- Výhodnost: pro každou firmu je jeho využitelnost a tedy i výhodnost jiná
- Srozumitelnost: díky online kalkulačkám si snadno vypočítáte jeho možné využití
Příspěvek na stravování 2022: co je stravenkový paušál a jak funguje?
Od ledna 2021 mohou zaměstnavatelé využít další způsob, jak svým zaměstnancům proplácet příspěvek na stravování. Došlo k zavedení tzv. stravenkového paušálu, tedy příspěvku na jídlo přímo k výplatě. Je jen na zaměstnavatelích, zda tuto alternativu využijí. Co je výhodné pro jednu firmu, už nemusí dobře fungovat pro jinou společnost.
Místo papírových stravenek nebo stravenkové karty zaměstnavatel zkrátka pošle příslušnou částku na jídlo zaměstnanci přímo na účet. To zní pro zaměstnance samozřejmě lákavě, jako vždy to ale má svá pro i proti. Nejprve si pojďme ukázat, jaké jsou s nástupem stravenkového paušálu vůbec možnosti:
- Provoz firemní jídelny nebo kantýny
- Vydávání papírových stravenek
- Placení pomocí stravenkových karet
- Stravenkový paušál - peníze na účet ke mzdě
Platnost a výše stravenkového paušálu
Stravenkový paušál platí od 1. ledna 2021, někteří zaměstnavatelé ho tedy už používají, jiní spíše vyčkávají, jak se tento projekt zaběhne. Pokud jde o výši paušálu, tak ten je omezen jen u státní správy. Jde o 70 % horní hranice stravného. Tato hranice je ale důležitá i u podnikatelské sféry, protože právě do tohoto limitu je příspěvek osvobozen od daní a nebude podléhat ani odvodům na zdravotní a sociální pojištění.
V roce 2022 je horní hranice stravného za jednu směnu nastavena na 118 Kč, takže 70 % ze 118 Kč pak vychází na 82,60 Kč. Jakákoliv vyšší částka pak bude zdaněna jako běžná mzda zaměstnance i s odvedením její části na zdravotní a sociální pojištění. Při překročení limitu 82,60 Kč zároveň stravenkový paušál podléhá případné exekuci. Porovnání stravenkového paušálu s běžnou stravenkou najdete v následující tabulce:
100 Kč stravenka | Zaměstnanec | Zaměstnavatel |
Daňový režim | Osvobozeno ze 100 % | Daňový náklad 55 % |
55 Kč/55 % = daňový náklad zaměstnavatele a osvobozený příjem zaměstnance | 0 Kč | - 10,45 Kč |
45 Kč/45 % = daňově neuznatelný náklad zaměstnavatele a osvobozený příjem zaměstnance | 0 Kč | 0 Kč |
Příjem zaměstnance a výdej zaměstnavatele | 100 Kč | 89,55 Kč |
100 Kč stravenkový paušál | Zaměstnanec | Zaměstnavatel |
Daňový režim | Osvobozeno do 75,60 Kč | Daňový náklad 100 % |
75,60 Kč = daňově uznatelné u zaměstnavatele a osvobozené u zaměstnance | 0 Kč | - 14,36 Kč |
24,40 Kč = daňově uznatelné u zaměstnavatele a zdaněné u zaměstnance | - 6,34 Kč | 2,04 Kč |
Příjem zaměstnance a výdej zaměstnavatele | 93,66 Kč | 87,68 Kč |
Znamená to v roce 2022 zrušení stravenek?
Ne. Jak už jsme zmínili, tak zaměstnavatelé mají i nadále na výběr. Podle Ministerstva financí České republiky se zrušení stravenek nechystá. Stravenkový paušál by měl být alternativou například pro firmy, které si nemohou dovolit provoz závodní jídelny.
Ministerstvo dále uvádí, že stravenkový paušál bude pro jednotlivé společnosti jednodušší a levnější. Zároveň MF zmiňuje, že díky němu dosáhne na příspěvek na stravování až milion dalších zaměstnanců.
Jsou výhodnější stravenky nebo stravenkový paušál?
Na toto neexistuje univerzální odpověď. U každé firmy je to jinak. Daňové a pojistné zatížení je ale u obou forem příspěvku podobné. Stravenkový paušál má tedy své výhody i nevýhody. Začněme plusy a minusy z pohledu zaměstnance.
Výhody stravenkového paušálu pro zaměstnance:
- Ne všechny restaurace berou papírové stravenky
- Peníze z paušálu je možné použít na cokoliv
- Není potřeba hlídat platnost jako u papírové stravenky
Nevýhody stravenkového paušálu pro zaměstnance:
- Univerzální použití může svádět k utrácení za jiné věcí než za jídlo
- Je třeba si dávat pozor, zda nový zaměstnavatel nenabízí paušál už ve mzdě
- Při směně delší než 11 hodin neodpadají odvody a daňové zatížení
O zavedení stravenkového paušálu ale samozřejmě rozhoduje zaměstnavatel. Proto je potřeba se na tuto novinku podívat i jeho očima:
Výhody stravenkového paušálu pro zaměstnavatele:
- Ministerstvo financí slibuje snížení administrativy
- Odpadají poplatky stravenkovým společnostem
- Lákavý benefit při přivádění nových zaměstnanců
Nevýhody stravenkového paušálu pro zaměstnavatele:
- Menší kontrola nad tím, zda jsou peníze opravdu utráceny za jídlo
- Menší úspora na daních při nadlimitním paušálu
- Při nesplnění podmínek klesá výhodnost odvodů z 80 % na 19 % (zatímco u stravenky je to z 80 % na 60 %)
Stravenkový paušál v praxi a jeho účtování
Pro zaměstnavatele je stravenkový paušál danově uznatelný náklad. Standardně ho účtuje se mzdou dle 527/331. V ostatních případech lze použít i účty 527/333.
Pro lepší představu o fungování stravenkového paušálu si uvedeme dva příklady z praxe (počítá se s hodnotami z roku 2021):
V tom prvním zaměstnavatel přispívá zaměstnancům na stravování 70 Kč za odpracovanou směnu. Vejde se tak do limitu 75,60 Kč, aby šlo o nedaňový příjem zaměstnance a zároveň o plně uznatelný daňový náklad pro zaměstnavatele.
Zaměstnanec v jednom měsíci odpracoval 20 směn, jejich počet se tedy vynásobí 70 Kč. Výsledkem je stravenkový paušál ve výši 1 400 Kč, který nijak neovlivňuje hrubou mzdu, přičítá se tedy až k výplatě zaměstnance.
Ve druhém příkladu zaměstnavatel přispívá na stravování vyšší částkou, než je osvobozený strop 75,60 Kč. Zaměstnancům dává na stravu 100 Kč za jednu odpracovanou směnu.
Za celý měsíc zaměstnanec opět odpracuje 20 směn. Násobíme tedy jejich počet 100 Kč. Vyjde nám 2 000 Kč, ale tato částka už není celá osvobozena od daně. Částku, která se bude dále danit, určíme následovně:
Počet směn (20) vynásobíme osvobozeným limitem (75,60 Kč). Dostaneme se na 1 512 Kč, které odečteme od původních 2 000 Kč. Vyjde nám tak 488 Kč a tato částka jde do hrubé mzdy k dalšímu zdanění. Pro zaměstnavatele zůstává daňově uznatelný náklad 2 000 Kč.
Stravenkový paušál v zákoně a sněmovním tisku
Projekt stravenkového paušálu byl součástí tzv. daňového balíčku pro rok 2021. Konkrétně je součástí zákona č. 609/2020 Sb. Tento zákon byl vyhlášen ve Sbírce zákonů 31. prosince 2020 a v účinnost vešel o den později - 1. ledna 2021.
Více informací o tomto zákoně najdete ve sněmovním tisku č. 910. Ten je k dispozici na webu Poslanecké sněmovny parlamentu České republiky.
Kalkulačka stravenkového paušálu
Stravenkový paušál se nemusí vyplatit každému. V této kalkulačce zjistíte, zda je pro vás stravenkový paušál jako pro zaměstnance výhodný. Rozhodnutí, zda ho ve firmě zavést, pak samozřejmě závisí na zaměstnavateli.
FAQ - často kladené otázky o stravenkovém paušálu
1️⃣ Co je to stravenkový paušál?
Jde o další možnost, jak mohou zaměstnavatelé přispívat zaměstnancům na stravování. Zaměstnancům se tento příspěvek vyplácí přímo na účet spolu s výplatou. Více o fungování stravenkového paušálu najdete ZDE.
2️⃣ Je stravenkový paušál výhodnější než stravenky?
To je pro každou firmu nebo zaměstnance individuální. Porovnání stravenkového paušálu se stravenkami naleznete ZDE.
3️⃣ Dojde po zavedení stravenkového paušálu ke zrušení stravenek?
Ne. Papírové stravenky, stravenkové karty a závodní jídelny fungují i nadále. Jde jen o další způsob, jak zaměstnancům přispívat na stravování.
Komentáře
Zdravim. Jak dostanete z 24,40 Kč (daňově uznatelné u zaměstnavatele a zdaněné u zaměstnance) vysledek 2.04Kc?
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jaký je limit výdajových paušálů pro tento rok
Podívejte se na informace o výdajových paušálech, které se vyplatí uplatňovat hlavně menším živnostníkům. Jaké jsou limity pro rok 2022?
Daňový kalendář vydaný Finanční správou
Nejste si jisti, kdy máte plnit svou daňovou povinnost? Podívejte se na daňový kalendář 2022 vydaný finanční správou a mějte o všem dokonalý...
Jak se vypočítává rodičovský příspěvek + žádost a formulář
Přemýšlíte o založení rodiny a chcete vědět, jak na tom budete finančně po narození potomka?⭐ Vše o rodičovském příspěvku v roce 2022 na...