NÁVODY

Elektronická občanka – jak ji vyřídit a jaké služby egovernmentu nabízí

Komentáře

Chci se zeptat. Když chci nový op do 24 hod. Kde si ho vyzvednu? Na úřadě kde ho zřizuji nebo musím jinam?
Děkuji

Panáček je ve vatě a značně netrpělivý?

Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn

OP mi končí platnost 01.07.2021. Mohu si požádat o eOP?, co budu k tomu potřebovat. Nemám chytrý mobil.

Nevím jestli jsem to špatně pochopil, ale zdá se, že generování klíče k podpisovému certifikátu je možné jen pomocí čipu v občance a klíč nepůjde přesunout na jiné místo. Přečetl jsem si to jen letmo, ale nabývám dojmu, že takto je to možná vyžadováno se všemi el. klíči, kterým stát důvěřuje. Nicméně tady můsí jít jen o mé nepochopení - na mou omluvu - věnoval jsem tématu jen pár minut :)
Aktuálně se lze občankou jen nepohodlně autentizovat (nutnost čtečky, zadávání několik PINů, PUKů, QUINů) a prázdné úložiště pro certifikáty.
Také se mi zdá, že případný podpis certifikátů nechávají v režii placených služeb externích certifikačních autorit. Tak už zbývá jen jedno vysvětlení - kartičky s čipem byly levnější, než ty bez čipu, a za ušetřené peníze nakoupili roušky, které dokazatelně zachránily několik stovek životů...

Ještě drobná rada - pro komunikaci se státní správou je jednodušší si založit datovou stránku - jen příjdete k pracovníkovi centra, prokážete se občankou, asi i nějaký ten člověčí podpis a na rozloučenou dostanete papír s loginem a prvotním heslem (možná heslo pošlou pomocí sms, už nevím) a to vše zadarmo.
Datové schránky, taky nic moc, ale raději člověk šlápne do louže než do hovna :)

Dobrý den , žiji v cizině , kde si mohu zažádát o eobčanku ?

Dobry den.Jsem dlouhodobe mimo uzemi CR a mam propadly OP. Mohu vse zaridit elektronicky?

Z předchozích příspěvků je zřejmé, že je nezbytné laickou veřejnost nejprve přístupnou formou informovat o principech a funkčnostech zabezpečené komunikace a o principech fungování e-podpisu.

Přidej komentářDiskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostODEBÍREJ NEJNOVĚJŠÍ NÁVODY A RECENZE

Vlož email a nech si zasílat čerstvé návody, recenze a další zajímavosti