NÁVODY
Jak se odhlásit a přihlásit ke koncesionářským poplatkům
Máte doma funkční televizi nebo rádio? Pak i vaše domácnost je povinna platit koncesionářské poplatky. Zajímá vás, kolik to v roce 2021 bude? Čtěte dál.
Foto: pxhere.com
Kdo musí platit koncesionářské poplatky - Přihlášení k poplatkům - Koncesionářské poplatky pro podnikatele - Kdo neplatí koncesionářské poplatky - Co hrozí za neplacení
Co jsou koncesionářské poplatky?
Koncesionářské poplatky jsou poplatky, ze kterých se platí veřejnoprávní média nejen u nás, ale i v jiných zemích. U nás se to týká České televize a Českého rozhlasu. Všechna ostatní média jsou v soukromém vlastnictví. Zákon o rozhlasových a televizních poplatcích (zákon č. 348/2005 Sb.) říká, že veřejnoprávní média nesmí být obchodně ani politicky závislá. To je důvodem, proč nejsou financovány ze státního rozpočtu.
Kolik nás televize a rozhlas stojí?
Cena, kterou za televizi a rozhlas platíme, je daná zákonem. V roce 2021 koncesionářské poplatky činí 45 Kč za rozhlas a 135 Kč za televizi. Platby můžete řešit i prostřednictvím SIPO.
televizní poplatek | 135 Kč |
rozhlasový poplatek | 45 Kč |
Kdo je povinen platit koncesionářské poplatky?
Platba koncesionářských poplatků se váže na domácnosti, nikoliv na jednotlivce. Povinnost platit poplatky má každá domácnost, která vlastní alespoň jednu funkční televizi nebo rádio. Cena se nijak nezvedá, pokud vlastníte přijímačů víc, ale ani nesnižuje, pokud na televizi nekoukáte a rádio si nepouštíte.
Pokud jste nájemník, možná se teď ptáte, jestli koncesionářský poplatek platíte vy, nebo majitel bytu/domu. V tomto případě platíte poplatek za televizi a rozhlas vy, nikoli majitel. Dokonce i v případě, že si televizi nebo rádio od někoho půjčíte na dobu delší než jeden kalendářní měsíc, stáváte se plátcem koncesionářského poplatku.
Aby se tak stalo, musíte se k tomu ale sami přihlásit nejpozději do 15 dnů od nastěhování do nového bydliště, nebo od zakoupení/zapůjčení přijímače.
Přihlášení ke koncesionářským poplatkům
Na výběr máte ze dvou možností. Buď navštívit Českou poštu, kde lze také provést odhlášení, nebo se dá přihlásit k měsíčním platbám koncesionářských poplatků online. Obojí má své výhody a nevýhody. Pokud využijete Českou poštu, můžete poplatky na místě i zaplatit. Samozřejmě to ale vyžaduje cestu na poštu a možné čekání na pobočce, než se dostanete na řadu. Na druhou stranu online nemusíte čekat na nic, je nutné se ale nejdříve registrovat na portálu České televize a Českého rozhlasu. Platbu pak provádíte bankovním převodem. Odhlášení od koncesionářských poplatků probíhá stejně.
Koncesionářské poplatky pro podnikatele
Osoby samostatně výdělečně činné jsou také povinny platit koncesionářské poplatky a současně také za domácnost. Stejně jako je tomu u fyzických osob (domácností), rozhoduje vlastnictví televize či rozhlasu bez ohledu na jejich účel ve vašem podnikání. Rozdíl je v placení poplatků. Jako podnikatel zaplatíte koncesionářské poplatky jednou za čtvrt roku, konkrétně vždy patnáctého první měsíc čtvrtletí (15. ledna, 15. dubna, 15. července a 15. října). Platby se hradí přímo na účet České televize a Českého rozhlasu. Podnikatelé se také musí ke koncesionářským poplatkům sami přihlásit a případně i odhlásit.
Kdo a kdy koncesionářské poplatky neplatí?
Z pohledu podnikatelů koncesionářské poplatky neplatí:
- školy
- zastupitelské úřady české republiky v zahraničí
- licencovaní provozovatelé vysílání
- Rada pro rozhlasové a televizní vysílání
- soudy, pokud využívají televize či rádia pro účely soudního řízení
- muzea, pokud mají přijímače jako součást výstavy
Z pohledu domácností by se mohlo zdát, že koncesionářské poplatky musí platit každý. Existují však výjimky.
Pokud například domácnost nevlastní televizi ani rádio, stačí poslat České televizi a Českému rozhlasu čestné prohlášení, že nevlastníte žádný přijímač. V takovém případě koncesionářské poplatky platit nemusíte.
Dalším příkladem jsou chalupy. Pokud platíte koncesionářský poplatek za domácnost, ve které žijete, a zároveň se třeba na chalupě díváte na hokej, vaše chalupa se jako další domácnost nepočítá.
Domácnosti s nízkými příjmy jsou další výjimkou. Pokud příjmy vaší domácnosti nepřesahují 2,15 násobek životního minima, můžete se naprosto legálně vyhnout platbě koncesionářských poplatků. Jednou za půl roku budete však muset dokazovat příjmy domácnosti. Pokud tak neučiníte, stanete se opět poplatníky.
Další skupinou lidí, kteří neplatí koncesionářské poplatky, jsou neslyšící a nevidomí lidé.
Co hrozí za neplacení koncesionářských poplatků?
Pokud nejste ani jednou z výjimek výše, vlastníte televizi či rádio a neplatíte koncesionářské poplatky, hrozí vám pokuta. Česká televize vás může pokutovat částkou 10 000 Kč, a to dokonce opakovaně. Pro Český rozhlas platí to samé, ale částka je 5 000 Kč. Dlužnou částku pak musíte zaplatit včas, protože v opačném případě se mohou veřejnoprávní média domáhat zaplacení u soudy. To by vás stálo ještě úroky z prodlení.
Máte nějaké dotazy nebo zkušenosti se sankcemi za neplacení koncesionářských poplatků? Podělte se s námi v komentářích!
Podívejte se na všechny epizody Peče celá země na České televizi
Komentáře