NÁVODY
Vinted a jiné podvody na internetu: Jak je poznat?
V současné době přibývá podvodů na internetu. Podvodníci jsou rafinovanější, a proto jsme se vás rozhodli varovat o případech, se kterými se můžete setkat.
Vinted podvody – Sbazar, Bazoš – Česká pošta – Reklamy
Vinted podvody
Pokud začínáte prodávat nebo nakupovat oblečení, doplňky nebo kosmetiku přes známý online obchod Vinted, dávejte si pozor na uživatele, kteří po vás budou požadovat vyplnění vašich údajů z bankovního účtu nebo platební karty. Podvodníci často cílí právě na nové prodejce nebo nakupující, kteří mohou spíše naletět.
Jak podvody na Vinted probíhají?
Na Vinted se vás budou snažit obrat o peníze pomocí vašeho e-mailu, který požaduje falešný platební systém. Pokud ho zašlete, na e-mail vám přijde potvrzení probíhajícího obchodu společně s odkazem na platební bránu (což by mělo být v případě prodeje z vaší strany jasné znamení, že jde o podvod) a výběr vaší banky.
Poté již následuje hovor přes WhatsApp s "pracovníkem zákaznické podpory Vinted", která vás bude vyzývat k potvrzení notifikace. V případě, kdy ji v aplikaci potvrdíte, přijdete o peníze ze svého účtu.
Jak Vinted podvody poznat a včas jim zabránit?
Pokud byste zboží nakupovali, dávejte si pozor na drobné nedostatky, které by vás měly na podvod včas upozornit:
- design aplikace,
- komunikace zákaznické podpory přes WhatsApp (bývá spíše přes chatbot na oficiálních stránkách služby),
- nešifrovaná platební brána a podezřelá doména.
Dobré je také ověření nákupního (příp. prodejního) procesu na portálu ještě předtím, než se k nákupu (příp. prodeji) rozhodnete a to především v situaci, kdy na vás dotyčná osoba vyvíjí časový nátlak!
Tip: Na účtě, který máte propojený s platební kartou, mějte co nejmenší finanční obnos.
Sbazar, Bazoš podvody
S podvody na internetu se setkáte i na Bazoši nebo Sbazaru, kde mají podvodníci políčeno na prodejce. A jak z vás vylákají peníze? Tváří se jako vážní zájemci o zboží a nabízejí jeho předání přes dopravce (DPD, GLS, Zásilkovna).
Pomocí odkazu na falešnou platební bránu po vás budou požadovat údaje z platební karty nebo k bankovnímu účtu. I zde by vám měl být v případě prodeje ihned tento krok podezřelý. Zájemcům k provedení nákupu stačí znát vaše číslo účtu a částku, kterou za zboží požadujete.
Jak podvodům na Bazoši nebo Sbazaru předcházet?
Stejně jako u podvodů na Vinted můžete i v těchto případech falešné kupce včas odhalit. Zde je pár tipů:
- zaměřte se na správnost psané i mluvené češtiny (podvodníci jsou často ze zahraničí, a proto používají strojové překlady nebo hovoří s přízvukem),
- protistrana na vás chvátá a trvá na předání zboží přes dopravní společnost nebo se opakovaně ptá, zda už jste požadované údaje vyplnili,
- ověřte si na oficiálních stránkách přepravců, zda se nejedná o podvod.
- dávejte si pozor na domény Zásilkovny nebo fiktivních služeb (Sbazar, Sbazar Pay apod.), ty můžete také zadat do vyhledávače a poznat tak, zda k ní existují oficiální webové stránky či nikoliv.
Tip: Stali jste se obětí podvodu na internetu? Ihned zavolejte do vaší banky a nechte si zablokovat platební kartu. Podvodné jednání je dobré do 24 hodin nahlásit i na policii.
Podvodné e-maily a SMS Česká pošta
S podvody se můžete setkat i v souvislosti s Českou poštou. Pokud se stanete obětí, obdržíte e-mail nebo SMS, ve kterém vás budou vyzývat ke:
- kliknutí na odkaz pro zaplacení za balík nebo pro změnu doručovací adresy či získání peněz z provedeného obchodu (např. na Sbazaru),
- potvrzení informací pod záminkou nemožnosti doručení zásilky z důvodu neexistující adresy,
- obnovení členství,
- vyplnění formuláře.
Jak podvodné e-maily a SMS poznat?
Variant podvodných e-mailů a SMS je více (všechny najdete na webových stránkách České pošty), všechny však mají podobné znaky:
-
jsou odesílány z podezřelých e-mailových adres (např. jqakxunxzit5@centrum.sk apod.) nebo telefonních čísel (často se jedná o zahraniční – předvolba + 49,...),
- e-maily a SMS zprávy obsahují pravopisné chyby nebo v nich chybí interpunkce,
- odkazy, na které máte kliknout, nepůsobí věrohodně (např. www.ceskaposta.new-tracking.com nebo ceskapost.com apod.).
Pokud se dostanete do podobné situace, kdy si nebudete jistí, zda se jedná o podvod, opět doporučujeme kontaktovat Českou poštu a vše si dopředu ověřit.
Podvodné reklamy
Kromě výše uvedených variant se můžete setkat také s podvodnými reklamami, jejichž tvůrci se z vás budou snažit vylákat údaje k bankovnímu účtu nebo k platební kartě. Tomu však často předchází kliknutí na podvodnou reklamu a zadání e-mailové adresy a telefonního čísla.
Pokud jste tak již učinili a neustále vás někdo kontaktuje (i přes blokace), přijetí obtěžujících hovorů se vyvarujete díky mobilní aplikaci Můžu to zvednout, která vás před nebezpečnými čísly varuje nebo je rovnou zablokuje.
Zdroj:
- vinted.cz,
- insmart.cz,
- dvojklik.cz,
- penize.cz,
- ceskaposta.cz.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak sledovat mobil partnera a dětí - poloha a aktivity
Telefon obrazovkou dolů a vypnutá signalizace nových zpráv? Nenechte se ukolébat. Partner váš telefon možná už dávno sleduje na své obrazovce.
Online second hand Vinted - recenze a přihlášení
Přemýšlíte, co dělat s oblečením, které nenosíte? Prodejte ho na Vinted! Prozradíme vám, jak aplikace funguje, jak se přihlásit i kolik stojí...
Jak funguje Zalando pre-owned - recenze a zkušenosti
Jak funguje prodej Zalando Pre-owned? Jak můžete prodat své věci? Je v nabídce oblečení pro děti? V článku odpovídáme na tyto i další otázky.