Vybrané zboží, např. nekonečný sáček s 50% slevou dnes.
Tak to je opravdu výsměch. Nejraději bych Kauflandu poslal fakturu za dopravu těch PETek. Idioti.
NÁVODY
Vratné PET lahve a plechovky v Lidlu a Kauflandu
Česká republika se pomalu, ale jistě blíží k povinnému zálohování PET lahví a plechovek od nápojů. V rámci pilotních projektů se tyto obaly dají na některých místech vracet už teď.
Foto: Pexels
Vratné PET lahve a vratné plechovky mají v Česku budoucnost
Zatímco vracení zálohovaných skleněných lahví je běžnou součástí našich nákupů, zálohování PET lahví a plechovek si do českých obchodů teprve pomalu hledá cestu. Ministerstvo životního prostředí připravuje návrh zákona o zálohách, který by měl zálohování PETek, plechovek, ale i dalších druhů odpadů ukotvit v právním řádu, na jeho schválení a účinnost si ale ještě budeme muset minimálně několik měsíců počkat. Současný náměstek ministerstva životního prostředí Petr Hladík (a pravděpodobně budoucí ministr) počítá s tím, že návrh zákona půjde na vládu do konce roku 2022.
Už nyní ale spustili někteří výrobci a prodejci pilotní akce, které mají Čechy vracení plastových lahví a plechovek naučit. Testovací provoz vracení těchto obalů byl na konci února spuštěn ve třech prodejnách Lidl a ve třech prodejnách Kaufland, už delší dobu ale funguje také projekt zálohování PET lahví, na kterém spolupracují nákupní portál Kosik.cz a výrobce nápojů Mattoni.
Zálohování PET lahví – Lidl: Kde vrátit a cena
Vracení PET lahví se zatím testuje ve třech prodejnách Lidl. Místo peněz za ně ale zatím dostanete slevové poukazy na vybraný sortiment. Lahve se dávají do speciálního automatu v původním tvaru, takže kdo je chce vrátit, nesmí je nijak mačkat ani lisovat. Obaly také musí mít čitelnou etiketu s čárovým kódem.
Do budoucna můžeme počítat s klasickou zálohou na lahve a její cena by se měla pohybovat okolo 4 Kč. Na téhle částce se shodli respondenti průzkumu agentury Ipsos, ze kterého by měl vycházet návrh ministerstva životního prostředí.
PET lahve, ale i plechovky můžete vracet v těchto prodejnách:
- Lidl, Lhotecká 1015, 143 00 Praha 12 – Kamýk
- Lidl, Folmavská 3035/8, 301 00 Plzeň 3 – Jižní Předměstí
- Lidl, Trnkova 3071/121, 628 00 Brno
Zálohování PET lahví – Kaufland: Kde vrátit a cena
Také Kaufland spustil pilotní projekt zálohování PET lahví a plechovek ve třech prodejnách, ve druhé polovině roku se ale plánuje rozšíření do dalších čtyř provozoven. Platí v nich stejné podmínky jako v Lidlu. Obaly musí být nezmačkané a čitelným čárovým kódem a zákazníci za ně dostanou slevové kupony na některé zboží.
PET lahve a plechovky můžete vracet v těchto prodejnách:
- Kaufland, U Plynárny 1432/64, 140 00 Praha 4 – Michle
- Kaufland, Průmyslová 2699/1, 785 01 Šternberk
- Kaufland, Hněvotínská, 779 00 Olomouc
Ještě letos se automaty mají objevit také v Karlových Varech, Pardubicích, Ústí nad Labem a ve Zlíně.
Kde vrátit zálohované plechovky a cena
Pro vracení plechovek od nápojů platí v současnosti to samé, co pro vracení PET lahví. Vracet se dají jen v šesti výše uvedených supermarketech Lidl a Kaufland, nesmí být zmačkané a nedostanete za ně hotovost, ale slevu na nákup vybraného zboží.
Zálohování plechovek Budvar a Monster: Kde vrátit
Povinné zálohování PET lahví a plechovek v Česku podporuje iniciativa Zálohujme.cz, ke které se během roku 2022 přidaly také národní pivovar Budvar a výrobce energetických nápojů Monster. Neznamená to ale automaticky, že už tito výrobci uvedli zálohované obaly do praxe. Plechovky Budvaru a Monsteru se v tuto chvíli nikde systémově nevykupují.
Vratné PET lahve Coca-Cola
Coca-Cola je svým způsobem průkopníkem v zálohování PET lahví v Česku. Speciální vratné plastové lahve zavedla na nějakou dobu už v 90. letech. Někdo si možná ještě vzpomene na dobovou televizní reklamu s heslem "Coca-Cola jo jo, vratná jako Jo-Jo". Také v současnosti patří Coca-Cola mezi velké podporovatele zavedení zálohovaných obalů, aktuálně se ale její lahve ani plechovky vracet nedají.
Vratné PET lahve – Slovensko a Německo
Zálohování jednorázových obalů na nápoje už v nějaké formě funguje ve 13 zemích Evropské unie. V lednu 2022 ho spustilo také Slovensko a od začátku července už mohou prodávat pouze zálohované PET lahve a plechovky. Lahve i plechovky se musí vracet nezmačkané, čisté a prázdné, lahve navíc musí mít víčka. Všechny obaly musí mít viditelný čárový kód s označením "Z". Všechny prodejny s prodejní plochou větší než 300 metrů čtverečních na Slovensku musí vratné obaly vykupovat. Většinou jim v tom pomáhají automaty, které nabídnou slevu z nákupu v dané prodejně nebo hotovost. Záloha na všechny plechovky i lahve činí 15 centů, tedy asi 3,50 Kč.
Už více než patnáct let funguje systém zálohování PET lahví v Německu. Za lahev se platí záloha 25 centů (cca 6 Kč), a i když je návratnost jednorázových PET lahví větší než 90 procent, v Německu se paradoxně nepodařilo splnit jeden z motivů zavedení zálohování: Zvýšení prodeje nápojů v opakovaně použitelných obalech.
*️⃣ Kam vrátit zálohované PET lahve?
Použité PET lahve se zatím dají vrátit jen ve vybraných prodejnách Lidl a Kaufland. Jejich seznam najdete tady. Povinné zálohování jednorázových nápojových obalů nás ale v Česku zřejmě čeká během několika měsíců.
*️⃣ Které PET lahve jsou zálohované (vratné)?
V rámci pilotního projektu supermarketů Kaufland a Lidl se dají ve vybraných obchodech vrátit jakékoliv PET lahve v nezmačkaném tvaru. Více informací najdete tady.
Komentáře
Nemám pitnou vodu, musím jí kupovat v PE lahvích, chtěla jsem je vrátit do obchodu, byla jsem totiž vždy pro zálohování, jenomže jet s nimi x kilometrů
vlakem, to je raději sešlápnu a dám je do kontejneru u nádraží a změním názor.Děkuji za pilotní projekt.
Na slevy na vybrané zboží se lidé vykaslou. Zkusí jednou vrátit, jednou si vybrané zboží koupí a pak už ztratí zájem. Probuh, zaveďme standardní zálohování jako mají v Německu a hotovo. Pětikoruna, nebo radši 10 a hotovo. Plasty jsou takový ksindl, ze cokoliv přispěje k jejich sběru a likvidaci, je dobrý důvod. Pochopitelně, nejlepší by byly skleněné flašky, protože už samotná produkce plastu je problem. Recyklace neřeší skoro nic, protože recyklované plasty jsou pak ještě zakernejsi a produkují takové látky, které jsou ještě nebezpečnější než plasty nerecyklovane. Cestou by byly i čepovací automaty, kde výši lidé doskla nacepovali, co chtějí. Nemluvím o alkoholu,samozrejme., Ten musí být v originálnim ssssskleněném obalu.
U mě se ani po zavedení záloh nic nezmění. Všechny PET lahve i plechovky budu dál lisovat a dávat do plastového kontejneru jako doposud. Ani skleněné lahve navracím kvůli záloze a hážu je do kontejneru na sklo a znám spoustu dalších lidí, kteří to dělají stejně a nějaké zálohy mě ani je rozhodně nepřesvědčí o tom to dělat jinak. Vracení zálohovaných obalů je tak akorát pro bezďáky a pro pár šílených ekomaniaků.
Takže pojedu 200km vrátit lahve a dostanu slevu na vybrané zboží, které zrovna nekupuji. A to se vyplatí. Raději vrátit na Slovensku za centy a je to daleko blíž.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Nákupy v Německu: Aktuálně, DPH, diskuse
Vyplatí se vyrazit na nákupy do Německa? Na co si dát pozor?
Globus e-shop - registrace a jak nakupovat online
Nejste si jistí, jestli má Globus eshop a jak nakupování v něm funguje?✏️Chcete vědět, jestli vám nákup z e-shopu dovezou až domů?☑️Máme pro vás...
Nákupy v Polsku: Aktuálně, ceny, DPH
Kam se vydat na nákupy v Polsku? Jak to vypadá se sníženou sazbou DPH? Zjišťovali jsme vše, co by se vám mohlo hodit.