ONLINE
Co jsou kryptoměny a jak se vyvíjí - aktuální novinky
Nejlepší kryptoměny mohou investorům vynést pořádný balík. Co to ale kryptoměny vlastně jsou a jak fungují? Známe odpovědi. Představíme vám druhy kryptoměn i to, kde a jak je koupit.
Investice do krypta – Co je kryptoměna – Jak fungují
Kde koupit krypto – Druhy krypta – Krypto kurzy
Peněženky – Těžba kryptoměn – Jak danit kryptoměny
Foto: Pixabay
Kryptoměny investice - jak koupit kryptoměny
Nákup kryptoměn je módní, trendy a čím dál častěji skloňovanou investicí. Jde ale zároveň o rozumný způsob uložení peněz? Na to se vám pokusíme odpovědět v dnešním článku. Vysvětlíme vám základní fungování kryptoměn, jejich dělení i to, kde si můžete kryptoměny koupit. A nemusí jít nutně jen o Bitcoin, vůbec první a nejznámější kryptoměnu světa. Je však pravdou, že právě on dokáže plnit palcové titulky zprávami o rekordním růstu ceny.
Možná jste zaslechli, že někdo na kryptoměnách vydělal jmění. Jiní zase dávají k dobru historky, jak se ze zlou potázali a že kryptoměny jsou podvod. Také pro Bitcoin a další kryptoměny platí odvěká poučka: Žádná investice není bez rizika. I digitální a nehmatatelné "mince" je třeba nakupovat u osvědčených partnerů, ani zlaté cihly nekoupíte od pouličního prodavače. K takovým respektovaným tržištím patří burza Binance, důležitý to článek celé kryptoměnové sféry (neboli ekosystému).
Začít obchodovat Bitcoin a jiné kryptoměny můžete klidně okamžitě, výhodou digitálních transakcí je možnost nákupu na několik kliknutí myší. Nejprve si ale zodpovězme na tu vůbec nejpalčivější otázku, která je pro porozumění tajemnému technologickému artiklu i pro další pokračování článku klíčová.
*️⃣ Co je kryptoměna?
Kryptoměna je výhradně digitální druh elektronických peněz, který pro svůj vznik i platební transakce využívá síť počítačů jednotlivých uživatelů. Toto roztříštění, takzvaná decentralizace, je jedním z hlavních poznávacích znaků kryptoměn.
Na kryptoměnu si na rozdíl od klasických papírových peněz nikdy nesáhnete. Navždy zůstane ukryta v zápise do blockchainu, stěžejním kryptoměnovém nástroji. Blockchain si můžete nejlépe představit jako účetní knihu, která nadobro a veřejně uchovává zápisy o transakcích s jednotlivými "mincemi". Kryptoměnový blockchain zajišťuje ochranu před paděláním i transparentnost celého systému.
Digitální coiny se uchovávají v kryptoměnových peněženkách. Je to samozřejmě paradox; ačkoli jsou kryptoměny nehmatatelné, bez převedení na speciální úložiště se neobejdete. Je to ale stejné, jako když vám po přihlášení do internetového bankovnictví udělá radost nově příchozí výplata. Je jasně definováno, že patří právě vám. I majitel kryptoměnové peněženky je jediným, kdo s obsahem disponuje. A je jedno, zda jde o peněženku virtuální, nebo zda budete používat fyzické, tzv. hardware peněženky. Rozhodně ignorujte inzeráty, v nichž někdo za výhodnou cenu prodává Bitcoin nebo jinou kryptoměnu jako krásně blyštivou kulatou minci. To je zcela jasný podvod. Kryptoměny vždy byly, jsou a budou výhradně digitální.
*️⃣ Jak fungují kryptoměny?
Kryptoměny fungují na šifrovaném (kryptografickém) základě, kdy jednotlivé transakce probíhají přímo mezi uživateli. Potvrzování těchto transakcí se nazývá těžba kryptoměn. Na krypto nedohlíží žádná centrální autorita, jako je tomu u klasických měn.
Jen těžko lze naráz vysvětlit fungování všech kryptoměn, jsou jich tisíce a některé se navzájem v principu liší. Je však mnoho pojítek, které seriózní kryptoměnové projekty ucelují. Patří mezi ně:
- decentralizace – kryptoměny nekontrolují žádné instituce
- propojení uživatelů – transakce probíhají stylem peer-to-peer (P2P)
- částečná anonymita – zápisy do blockchainu probíhají anonymně
- silné šifrování – činí kryptoměny neprolomitelnými
- globální rozpětí – převody v digitálním prostředí doslovně neznají hranic
Koncept kryptoměn se v průběhu času mění. Dřívější projekty, mezi něž patří i prapůvodní kryptoměna Bitcoin, neobsahovaly žádnou přidanou hodnotu. Měly sloužit jako jakási alternativa ke klasickému peněžnímu systému. V moderní éře krypta už se však setkáváme i s mincemi, jejichž technologické zázemí dokáže nahradit například papírové smlouvy. Takzvané chytré kontrakty patří k největším přínosům blockchainu a stály u zrodu fenoménu známého jako decentralizované finance (DeFi).
Postupně tak přestává platit, že „vyprázdněné“ kryptoměny v sobě neukrývají žádnou hodnotu. Je to přitom uchování hodnoty, které patří k základním definicím tradičních platidel. Takové chytré kontrakty mimo jiné využívají i vývojáři počítačových her. Obchodníky přijímající kryptoměnové platby najdete i v České republice. Bitcoin a další coiny tak už skutečně suplují peníze. I díky tomu neustále roste počet investorů do kryptoměn. V globálním měřítku už jde o desítky, ba dokonce více než sto milionů uživatelů. Patřit k nim můžete i vy.
Kde nakupovat kryptoměny – kryptoměny burza
Z největšího množství různých digitálních mincí si vyberete při nákupu na kryptoměnových burzách. Celosvětovou jedničkou je burza s kryptoměnami Binance, kde obchoduje i vysoký počet českých zákazníků. Binance po nich požaduje registraci i ověření totožnosti, u osvědčených burz lze takový postup vnímat jako známku důvěryhodnosti. Provozovatelé tím mimo jiné vycházejí vstříc plánovanému legislativnímu ošetření kryptoměn.
Abyste mohli sledovat zhodnocení své investice, musíte nejprve nějakou učinit. Kryptoměny lze koupit i na internetových směnárnách (s všeobecně vyššími poplatky), přímo přes kryptoměnové peněženky nebo dokonce v bitcoinových automatech, které naleznete i ve větších městech České republiky. Jsou to ale kryptoměnové burzy, kde se odehrává většina světových transakcí. Nákup či prodej kryptoměn je zde otázkou několika sekund a kliknutí myší, jistě oceníte i lokalizaci do češtiny či možnost platit korunami.
Jak nakoupit kryptoměny?
- KLIKNĚTE SEM a zdarma si založte účet u burzy Binance
- Dokončete ověření vaší totožnosti (proces KYC)
- Přihlaste se k účtu a zvolte možnost "Nakoupit kryptoměnu"
- Zvolte z nabízených způsobů nákupu, například "Kreditní/Debetní karta"
- Do pole "Utratit" zadejte částku investice, v poli "Obdržet" si vyberte kryptoměnu
- Klikněte na tlačítko "Pokračovat"
Zdroj: screenshot Binance
Druhy kryptoměn
Po dlouhé roky se kryptoměny dělily na Bitcoin a ty zbývající. Bitcoinová síť funguje již od roku 2009, avšak postupem času se začínaly přidávat další a další alternativní měny. Ještě v únoru 2018 se na velkých burzách obchodovalo na 1 450 kryptoměn, na sklonku roku 2021 už jejich počet přesáhl šestnáct tisíc. Jasné rozdělení kryptoměn v takto obrovském množství neexistuje. Principiálně ale známe tři základní druhy kryptoměn.
- Bitcoin – nejznámější kryptoměna, s vlastní sítí a infrastrukturou
- altcoiny – alternativy k Bitcoinu, další kryptoměny s vlastní oddělenou sítí (např. Ethereum)
- tokeny – kryptoměny využívající již existujících altcoinových sítí
Dá se říci, že zatímco altcoiny mohou existovat bez tokenů, tokeny se bez altcoinů neobejdou. Často se setkáme například s nativními tokeny kryptoměnových burz. Slouží k úhradě poplatků, uživatelům ale poskytují i přístup ke slevám či třeba podíl na ziscích burz. Mohou ale fungovat i jako předmět investice, jak dokázal rapidní růst kurzu Binance Coin v roce 2021.
Hodnota stablecoinů pro změnu zůstává neměnná, vždy má jít o jednu jednotku podkladového aktiva. Nejčastěji jde o klasické měny, takový stablecoin BUSD má cenu jeden dolar. Důležitá poučka říká, že stablecoiny mají být 100% kryté rezervou svého předobrazu. Využití stablecoinů je nasnadě, pevný kurz pomáhá vyhnout se výkyvům ceny při kryptoměnových transakcích. Kurzy kryptoměn se totiž mění každou sekundou a stabilní kotva v takto rozbouřeném moři pomáhá zrychlit převody i ochránit peníze.
Graf vývoje ceny Bitcoinu - aktuální kurz BTC / CZK a BTC / USD
Nejsilnější kryptoměny – kryptoměny kurzy
Ani těm nejsilnějším světovým kryptoměnám se nevyhýbají časté změny kurzů, mnohdy velmi dramatické. Propad ceny klidně i o desítky procent v řádu několika dní či dokonce hodin představuje noční můru každého akciového investora. Kryptoměnoví uživatelé ale takové výkyvy přijali za vlastní, dlouhodobý trend posledních let je totiž jasný – cena kryptoměn setrvale roste a kdo si koupil dejme tomu Bitcoin v roce 2015 při ceně několika tisíc korun za minci, stal se během roku 2021 milionářem.
Nejlepším místem, kde sledovat aktuální kurzy nejsilnějších kryptoměn, jsou přímo burzy. Uvidíte na nich cenu v reálném čase. Pomoci vám může i agregátor Coin Market Cap (CMC), kurzy kryptoměn vypočítává metodou váženého průměru a poskytuje šikovný přehled, kolik která digitální měna stojí. A kolik že to je? Přinášíme vám historicky nejvyšší kurzy důležitých kryptoměn podle údajů CMC za rok 2021.
Kurzy nejsilnějších kryptoměn v USD | |
Bitcoin (BTC) | 68 790 USD/BTC |
Ethereum (ETH) | 4 892 USD/ETH |
Binance Coin (BNB) | 691 USD/BNB |
Solana (SOL) | 260 USD/SOL |
Cardano (ADA) | 3,1 USD/ADA |
Polkadot (DOT) | 55 USD/DOT |
Dogecoin (DOGE) | 0,74 USD/DOGE |
Crypto.com Coin (CRO) | 0,97 USD/CRO |
Litecoin (LTC) | 413 USD/LTC |
Trezor kryptoměny – peněženka na kryptoměny
Vámi zakoupené digitální mince je třeba uchovávat v kryptoměnových peněženkách. Lze si je představit jako obdobu bankovních účtů. Bitcoinové peněženky obsahují klíče (neboli adresy), které po zápisu do veřejného blockchainu jasně definují vlastnictví krypta. Jinou možností je ponechat coiny přímo na účtech kryptoměnových burz, takový bezstarostný přístup ale zvyšuje riziko ztráty v případě hackerského útoku. V peněžence jsou vaše mince v bezpečí. V praxi se setkáváme se dvěma hlavními druhy peněženek na kryptoměny.
- softwarové peněženky (online, hot wallet) – mobilní aplikace, počítačové programy
- hardwarové peněženky (offline, cold wallet) – fyzická zařízení připomínající USB flash disky
Oba druhy peněženek mají své výhody i nevýhody. Mobilní úložiště jsou snadno přístupná, právě neustálé připojení k internetu však představuje potenciální bezpečnostní oříšek.
To hardwarové peněženky jsou mnohem bezpečnější a pokud to s nákupem kryptoměn myslíte vážně, nákup takové vám zkušení kolegové jednoznačně doporučí. Není bez zajímavosti, že nejbezpečnější bitcoinovou peněženku Trezor vymysleli Češi, konkrétně společnost SatoshiLabs. Princip fungování Trezoru zaručuje, že ke svým kryptoměnám budete mít přístup i v případě nenadálého krachu společnosti. Hardwarové peněženky jsou imunní vůči virům i hackerským útokům – a dokonce i proti ztrátě či poškození zařízení. Jen si musíte zcela bezpečně uschovat soukromý klíč v podobě řetězce slov. Právě on navždy představuje vaši vstupní bránu k vlastněným kryptoměnám.
Těžba kryptoměny
Zjednodušeně řečeno, těžba kryptoměn je proces potvrzování transakcí v kryptoměnové síti a jejich zápisu do blockchainu. Za výpočty složitých matematických úloh těžaři jako odměnu získávají určité množství kryptoměny. V případě tolik populárního Bitcoinu jde o jediný způsob, jak se nové mince dostávají do oběhu. Zde si můžete přečíst podrobné vysvětlení miningu Bitcoinu, princip těžby jiných kryptoměn se může drobně odlišovat.
Je jisté, že celkové množství Bitcoinů nepřesáhne 21 milionů. Momentálně zbývá vytěžit už jen necelých 10 % Bitcoinu. Těžbou kryptoměn se zabývají velké společnosti, které investují do moderního počítačového vybavení. Mimo jiné způsobují i dlouhodobý nedostatek grafických karet na trhu, protože právě tyto součástky jsou pro mining klíčové. Ačkoli teoreticky můžete kryptoměny těžit i na svém počítači či dokonce mobilním telefonu, z výše popsaných důvodů se soukromý mining již dávno nevyplatí. Velké těžařské skupiny vás svým výpočetním výkonem spolehlivě převálcují, možná odměna jen těžko pokryje náklady na spotřebovanou energii. Těžba patří specialistům, mnohem jednodušší a jistější je nákup kryptoměn na burzách.
Nákup Bitcoinu na pár kliknutí. ZDE si zdarma založte účet na Binance.
Revolut kryptoměny
Nákup kryptoměn umožňuje také oblíbená Revolut karta. Pokud jste o ní ještě neslyšeli, Revolut karta slouží i k nákupu akcií a především k rychlým a levným platbám. Využívání středových kurzů při směně jednotlivých měn oceníte především při cestách do zahraničí, placení Revolutem může vyjít podstatně levněji než při využití klasické debetní karty.
Pokud jde o kryptoměny, Revolut karta jich podporuje přes padesát. Obrovským úskalím však je, že Revolut kryptoměny neumí převést mimo svou platformu. Můžete poslat krypto svému kamarádovi na Revolutu, avšak do své vlastní kryptoměnové peněženky si je zatím nevyberete. Poplatky za směnu kryptoměn navíc dosahují až 2,5 %. Chcete-li tedy začít používat kryptoměnovou platební kartu, možná bude vhodnější získat Binance Card. Tato alternativa mimo jiné poskytuje až 8% cashback za platby kryptoměnami.
*️⃣ Jak danit kryptoměny?
Zisky z prodeje kryptoměn v České republice podléhají 15% dani z příjmu. Prodej kryptoměn podle § 10 Zákona o daních z příjmu spadá mezi ostatní příjmy. Držení kryptoměn na účtech a v peněženkách či jejich vzájemná směna se nedaní.
Česká, ale ani evropská legislativa ještě kryptoměny jasně nedefinovala a téma jak danit Bitcoin a další kryptoměny tak řeší především výklady zákona. Zahrnout příjmy z prodeje krypta do svého daňového přiznání vás ale bezesporu doporučí každý daňový odborník. Vyhnete se tím jakýmkoli nepříjemnostem. Před vyplněním přiznání se poraďte s expertem, který se v problematice orientuje.
Česká národní banka na Bitcoin a další altcoin pohlíží jako na nehmotnou movitou věc, kterou lze směnit za jiné věci nebo peníze. Dobrou zprávou je, že zdanění podléhají pouze zisky z prodeje či směny a dokud kryptoměny – klidně i několik let – odpočívají na digitálních účtech, daňová povinnost se na ně nevztahuje.
Jak se daní výhry z hazardních her
Začínající kryptoměny, české kryptoměny
Každý měsíc se veřejnost seznámí s desítkami začínajících kryptoměn, počet nových projektů velmi rychle roste. Ne všechny čeká zářná budoucnost. Některé dokonce vznikají jako ryzí podvod, kdy se tvůrci snaží z uživatelů vylákat peníze. Jiné se zase svezou na vlně nějakého módního trendu, aby později upadly v zapomnění. Když vědci pojmenovali novou mutaci viru covid-19 omikron, stejnojmenné krypto v řádu hodin posílilo o téměř 1 000 %. Měsíc na to kurz činil dvacetinu rekordní ceny.
První veřejná nabídka nových kryptoměn obvykle probíhá metodou Initial Coin Offering (ICO). Autoři výměnou za digitální mince shánějí prostředky na rozvoj projektu. Vyznat se v začínajících kryptoměnách není snadné. Existují však předpoklady, které posilují šanci na dlouhodobý úspěch. Silné technologické zázemí, snaha představit světu nové a užitečné funkce? Před nákupem začínajících kryptoměn je vhodné prostudovat si dokumentaci a požádat o názor zkušenější přátele. Stále je možné naskočit na investiční vlak při jeho rozjezdu, kdy na vás v budoucnu mohou čekat několikanásobné výnosy. I Bitcoin s momentální milionovou hodnotou šel svého času nakoupit za několik stovek či tisíc. V nedávné době se osvědčily tyto začínající kryptoměny:
- Algorand (ALGO)
- Avalanche (AVAX)
- Cardano (ADA)
- Polkadot (DOT)
- Solana (SOL)
- Terra (LUNA)
Pokud jde o české kryptoměny, nabídka je podstatně skromnější. Říká se, že co je české, to je hezké a v naší zemi již vzniklo několik ambiciózních projektů. Žádný z nich se však mezi mezinárodně uznávanou špičku neprosadil. Autoři tokenů XIXOIO rozjeli masivní reklamní kampaň, avšak projekt v řadě odborníků vyvolal pochybnosti a českým internetem se šíří spekulace o možném podvodu. Protože ale kryptoměny neznají hranic a snaží se přinést technologické řešení pro celý svět, země původu v jejich případě opravdu není podstatná.
Kryptoměny aktuálně, kryptoměny novinky
Jako pokroková technologie jsou kryptoměny oblast, která se vyvíjí přímo zběsilým tempem. Chcete-li zůstat v obraze, kryptoměnové novinky najdete na webu TradeArena.cz. Stránky mimo jiné sledují aktuální kurzy kryptoměn, věnují se i dalším investičním oblastem.
S kryptoměnami lze spekulovat. Do digitálních mincí lze investovat v dobré víře, že jejich cena s postupem času vzroste. Bitcoin a další mince už nyní slouží jako platební prostředky, do budoucna bude jejich využití pravděpodobně ještě širší. O kryptoměny se zajímají nadšenci i důležití hráči, velkým investorem je například šéf Tesly Elon Musk.
Do kryptoměn nemusíte investovat celé jmění, některé populární mince (Dogecoin, Shiba Inu) vyjdou i na pár korun. Stejně tak si nemusíte pořizovat celou jednu minci, což je ostatně v případě milionovém Bitcoinu výsada jen těch nejmovitějších. Kryptoměny jdou dělit na menší jednotky, zrovna 1 BTC v sobě obsahuje sto milionů takzvaných satoshi. Krypto ostatně nemusíte pořídit sami sobě, investor Radovan Vávra doporučuje Bitcoin či akcie jako ideální vánoční dárky pro vaše děti. Protože jsou nehmatatelné, na první pohled kryptoměny neznamenají nic. Pravda je ale taková, že se stávají důležitou součástí našeho světa. Vstoupit mezi kryptoměnové investory můžete snadno i vy.
ZAČNĚTE OBCHODOVAT NA BURZE BINANCE Chcete obchodovat kryptoměny jako jsou Bitcoin, Litecoin, Ethereum a stovky dalších? Založte si účet u jedné z největších a nejoblíbenějších směnáren. - nejširší nabídka kryptoměn - nízké transakční poplatky - přehledné stránky
|
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
Obchodování s kryptoměnami nepodléhá v některých evropských zemích a UK regulaci a neexistuje tedy spotřebitelská ochrana. Váš kapitál je vystaven riziku.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele.
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Zkušenosti s investiční platformou eToro + poplatky
Co je to eToro a jaké s ním máme zkušenosti? Přečtěte si eToro recenzi o investování do akcií, dividend i kryptoměn. Demo účet je bez poplatků.
Předkolo Ligy mistrů živě: Slavia Praha - Ferencváros
Slavia Praha hraje odvetu 3. předkola Ligy mistrů proti Ferencváros. Ve hře jsou milionové odměny, tak si nenechte zápas ujít: sledujte jej živě...
Seriál Co ste hasiči - celé díly online zdarma + herci
Na TV Nova odstartoval nový seriál Co ste hasiči. Podívejte se, kde se na všechny díly podívat zdarma, koho uvidíte mezi herci a mnohem víc.