ZAJÍMAVOSTI
Alkohol a zrak: Proč mohou modroocí lidé více pít?
Překvapivé zjištění amerických vědců poukazuje na možnou souvislost mezi barvou vašich očí a rezistencí vůči alkoholu. Studie odhalila, že modroocí lidé lépe odolávají alkoholu a dokážou ho vypít více než pijani s jinou barvou duhovky než definitivně „odpadnou“.
Vědecká studie - Kauza Metanol - Alkohol a zrak
Modrooký králem večírku aneb Duhovka a alkohol
Výše popsané odhalení je výsledkem podrobné studie prováděné na bohatém vzorku 12 tisíc mužů a žen, která se původně týkala zkoumání melaninu - pigmentu hnědé až černé barvy. A tak bylo spíše shodou náhod, když vědci v rámci testování odhalili, že lidé se světlýma očima dokážou vypít bez následků vyšší množství alkoholu než lidé tmavoocí. Asi nepřekvapí, že když se tato informace dostala na veřejnost, vzbudila mezi čtenáři o poznání větší ohlas, než četná zjištění o původně zkoumaném melaninu. A tak se pojďme blíže podívat na důvody, které k tomuto zajímavému jevu vedou. Klíčem ke všemu je podle všeho neuromelanin - tmavý pigment nacházející se v mozku, který je strukturálně příbuzný melaninu. Ten by se dal také popsat jako ochránce mozkových buněk před degenerací. Od množství tohoto pigmentu se následně odvíjí rychlost přenášení všech látek včetně alkoholu k mozkovým buňkám, které na to pak zareagují změnou stavu - tedy opilostí a spuštěním degenerativních buněčných procesů. Čím více látky v sobě tělo má, tím rychlejší je tento proces, a tak je pochopitelné, že u lidí s tmavýma očima dochází k opilosti i navazujícím procesům výrazně rychleji.
Kauza metanol: Jedy v alkoholu oslepily řadu lidí
Korelace mezi barvou očí a vlivem alkoholu je dozajista zajímavým zjištěním. Ale co když se na problematiku zraku a alkoholu podíváme z trochu jiného úhlu? Jak vlastně popíjení ovlivňuje zrak, proč po pár skleničkách vidíme rozmazaně a hrozí nám při pravidelném flámování i nějaké trvalé poškození očí? Inu, není tomu zase tak dávno, co naší republikou otřásla děsivá kauza metanol, která připravila o život několik desítek lidí a řadu dalších oslepila. Jak k tomu došlo? V podstatě tak, že postižený pijan požil metanol, který se v játrech začal rozkládat, čímž vznikl velmi jedovatý, ovšem v těle nepříliš stálý formaldehyd. V důsledku působení enzymu s těžko vyslovitelným názvem aldehyddehydrogenáza, dochází k přeměně na kyselinu mravenčí.
Chemický proces, který mění životy
V tom okamžiku je problém, protože ta dokáže působit uvnitř buněk na využití kyslíku podobně jako kyanid. Velmi zjednodušeně řečeno se dá říct, že nadměrné množství kyseliny mravenčí změní chemismus buňky tak, že přestane dýchat a umírá. Kyselina mravenčí není v našem organismu ničím nepřirozeným, v těle si ji nese každý z nás, nepřirozená je ale její nadměrná koncentrace po požití metanolu. Tělo si s ní v malém množství umí poradit a rozkládá ji na oxid uhličitý a vodu, jenže jde o proces pomalý a při „návalu“ nadměrného množství kyseliny dochází k otravě. Už při 20 miligramech v litru krve se projevují první příznak otravy – a to je právě slepnutí. V případě, že se jedná o nezávadný alkohol, takové důsledky naštěstí nehrozí, ale i tehdy vnímáme dopady podnapilosti na náš zrak, a tak si pojďme tyto stavy lépe popsat.
Rozmazaný svět: Co dělá alkohol s naším zrakem?
Když si odmyslíme výše zmíněné případy, které se (naštěstí) neshodují s běžnou realitou, můžeme se podrobněji zaměřit na otázku, co dělá s viděním běžné popíjení klasického alkoholu. Ten je z odbornějšího hlediska chemickou látkou se systematickým názvem ethanol, jenž bývá triviálně nazývána lihem. V principu je docela jedno, zda ho zrovna získáváme zrovna kvašením, destilací či jinými chemickými procesy. Faktem zůstává, že má na náš zrak bezpočet vlivů, které určitě stojí za podrobnější rozbor. Jako první tu máme problematiku zorného pole, které bylo v rámci četný studií přeměřováno u podnapilých lidí, načež se zjistilo, že se ruku v ruce se zvyšujícím se objemem alkoholu v krvi výrazně snižuje i námi vnímaná šířka zorného pole. Hodně opilí lidé dokonce dosahují stadia tzv. trubicového vidění.
Trable pod vlivem: Alkohol, zornice a pohyblivost očí
Standardní schopnost koordinace mezi očima je v důsledku pití alkoholu výrazně narušená, a tak se všechny běžné procesy, které jsou díky spolupráci očí obvykle tak snadné, mění pod vlivem alkoholu ve výrazně náročnější výzvy. Bohužel, s každým dalším drinkem je více a více narušená správná pohyblivost očí, dochází k dvojitému vidění a zrak si nedokáže spatřené objekty spojit v jeden. A pokud to na nějaké párty skutečně přeženeme, čeká nás i zpomalená reakce zornic na světlo, kdy jsme výrazně citlivější na působení světla a obecně máme velký problém pořádně zaostřit. I sebemenší množství alkoholu navíc zvyšuje riziko výskytu syndromu suchého oka.
Notorikův problém: Alkohol, barevné vidění a šedý zákal
Zatímco výše zmíněné problémy zažil skoro každý, kdo byl někdy opilý, lékaři upozorňují i na celou řadu dlouhodobých potíží, které se projevují u notorických alkoholiků. Řadí se sem zvýšené riziko výskytu šedého zákalu, optické neuropatie, poruchy vnímání barev, věkem podmíněné makulární degenerace či zhoršení zraku v důsledku nedostatečného příjmu vitamínů, protože nadměrné pití ovlivňuje vstřebávání vitamínů v játrech, které jsou potřebné pro uchování zdravého zraku. Riziko výše zmíněných i mnohých dalších problémů lze výrazně snížit tím, že budeme pít střídmě a zodpovědně.
Zdroj:
- https://coopervision.cz/blog/vliv-alkoholu-na-na%C5%A1e-o%C4%8Di
- https://www.ociprozivot.cz/?p=347
- https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/metanol-otrava-101912
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Alkohol.cz – recenze, slevové kódy a poukazy
Zjistěte všechno, co potřebujete vědět o e-shopu Alkohol.cz, a jak při nakupování špičkového i obyčejného alkoholu ušetřit.
Co je medovina – recept, výroba, obsah alkoholu
Věděli jste, že chuť medoviny v dávných dobách zbožňovali Řekové, Římané, Germáni, Slované, i Keltové? Dnes si ji dopřáváme především na...
Kdy mohu po jednom pivku za volant?
Kdy mohu po vypití pivka usednout za volant? Bohužel neexistuje jasná odpověď, protože ve hře je více faktorů. Pro představu uvádíme orientační...