ZAJÍMAVOSTI
Co to je superúplněk a kdy bude další?
V roce 2022 dojde hned dvakrát k astronomickému jevu, kterému se říká superúplněk. V květnu se navíc sejde se zatměním Měsíce, v Česku ale o tuhle podívanou přijdeme.
Superúplněk v červenci 2022 - Kdy bude další v ČR?
Vliv na zdraví - Růžový měsíc
Foto: Pixabay
Co to je superúplněk?
Superúplněk nebo také superměsíc je neoficiální označení astronomického jevu, při kterém se Měsíc nachází v úplňku a zároveň se na své eliptické trase okolo Země přiblíží naší planetě co nejvíce. Měsíc se v tu chvíli ze země jeví největší a nejzářivější.
Měsíc se na své cestě kolem Země nepohybuje po kružnici, ale po elipse, takže jeho vzdálenost od Modré planety není konstantní. V přízemí (perigeu) se Měsíc k Zemi přibližuje na přibližně 356 400 km, v odzemí (apogeu) se naopak vzdálí na 406 700 km. Kvůli takzvané libraci (kolébání) měsíční dráhy se navíc krajní hodnoty vždy trochu liší, takže různě velké mohou být i jednotlivé superúplňky.
Velikost pozorovaného superúplňku závisí i na tom, jak přesně se úplněk "trefí" do vrcholu perigea. Podle astrologa Richarda Nollea, který tento termín začal používat jako první, k superúplňku dochází, pokud je Měsíc ve vzdálenosti menší nebo rovnající se 90 % jeho nejmenší vzdálenosti od Země na své oběžné dráze. Nejde tedy jen o jeden nejbližší bod.
Opticky vypadá superúplněk (ale i jakýkoliv jiný úplněk) vypadat větší těsně nad obzorem. Lidskou mysl totiž zmate srovnání měsíčního kotouče s objekty na zemi. Ve skutečnosti je ale v tu chvíli Měsíc ještě o pár tisíc kilometrů vzdálenější, než když je nad naší hlavou. Velikost zeměkoule se taky počítá.
Další superúplněk je v červenci 2022, u nás ale superměsíc neuvidíme
Rok 2022 je na superúplňky poměrně bohatý. Jeden proběhl 14. června a další je na řadě hned 13. července. V obou případech ale k úplňku a nejmenší vzdálenosti Země od Měsíce dojde v době, kdy je u nás den, takže o ten "skutečně největší měsíc" na naší polokouli přijdeme.
Červencový úplněk nastane 13. července ve 20:37 našeho času a Měsíc bude nejblíže Zemi o deset hodin dříve. Ideální podmínky pro pozorování superúplňku budou mít především obyvatelé ostrovů v Tichém oceánu, v Austrálii a na Antarktidě.
Jak často je superúplněk a kdy bude další v ČR
K souběhu perigea a úplňku dochází přibližně jednou za čtrnáct měsíců, ale třeba v roce 2022 se s ním setkáváme hned dvakrát po sobě. Na obrázku níže můžeme sledovat oscilaci vzdálenosti Měsíce a Země od roku 2020 do roku 2023 a znázornění úplňků (•) a novů (x). K superúplňku dochází, když se plné kolečko objevuje na nejnižších hodnotách osy Y.
Zdaleka ne pokaždé je ale superúplněk viditelný z České republiky. Z našeho území bude další superúplněk pozorovatelný až 25. listopadu 2034 (naposledy to bylo možné v prosinci 2016).
Zdroj: Lasunncty, licencováno podle CC BY-SA 4.0
Superúplněk a vliv na zdraví
Citlivější lidé, kteří nemohou spát ani při obyčejném úplňku, mají při superúplňku se spaním ještě o něco větší problém. Vědci říkají, že za to může především jasný svit Měsíce, své ale možná dělají i jeho gravitační síly. V době úplňku nastává na mořích takzvaný skočný příliv, který je největší, a při superúplňku se gravitační síla Měsíce ještě zvětšuje. Pohyby podle odborníků nenastávají jen v oceánech, ale dokonce i v zemské kůře.
Superúplněk a horoskop
Pokud se z exaktního světa astronomie vydáme do světa astrologie, neujde nám, že se květnovému úplňku věnují i různé speciální horoskopy. Zjistíme z nich, že nadcházející superúplněk bude ve znamení Střelce, a pokud lunárnímu horoskopu věříte, neměli byste si na tento den plánovat žádný lékařský zákrok nebo práci na zahradě.
Co je růžový Měsíc?
V souvislosti se superúplňkem v dubnu 2021 se mluvilo také o "růžovém úplňku" nebo "růžovém Měsíci". Tento pojem ale nemá nic společného se zabarvením Měsíce. Vysvětlení tohoto výrazu přinesl odborník na měsíční astronomii Pavel Gabzdyl ve webu Česko-Slovenské Astronomické tiskové agentury:
„Podle starých ročenek amerických farmářů měl totiž každý úplněk své vlastní jméno. Ten dubnový byl nazván podle růžové barvy plamenek šídlovitých čili okrasných květin původem ze Severní Ameriky, které rozkvétají právě v dubnu.“
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Úplněk a novoluní v dubnu: Překvapivá předpověď!
Co vám přinesou dubnový úplněk a novoluní? V jakém budou znamení, na co se soustředit a čeho se vyvarovat? Vše podstatné se dozvíte zde! ✅
Jak rychle usnout? Tyhle triky a rady určitě zaberou!
Trápí vás nespavost a nemůžete večer dlouho usnout? ⏰ V tomto článku najdete několik rad ❤️, díky kterým se této nepříjemnosti doufejme navždy...
Zimní a letní změna času: kdy se mění čas?
Podívejte se na informace ohledně změny času, který se v Česku střídá už spoustu let. Kdy je letní čas a kdy zase zimní? Díky našemu článku...