ZAJÍMAVOSTI

Lovecký zámek Jemčina Hatín – historie a informace

Komentáře

Chci se zeptat kdy bude zámek zase otevřen pro veřejnost. Děkuji za odpověď .

V letech 1975-76 jsem tam byl jako voják základní služby.Funkce řidič Zilu 135,přepravníku taktických raket s doletem max.80km.Tyto rakety mohly nést i jadernou hlavici.Na útvaru ale nebyly,protože ty měli pod kontrolou jen rusáci v Brdech,kam se Čech nedostal.Ale motory prý byly funkční.Jednou jsme v noci jeli do toho skladu na kontrolu rakety,kde jí nám vyměnily.Byl tam ale sklad ostrých konvenčních hlavic.Ale protože jsme jeli v noci na infra světla,nevím kde to bylo ani přibližně a taky tam byli jen rusáci.My jsme cvičili i výměnu hlavice pro případ...…...
Ale jen s cvičnými nefunkčními hlavicemi.

Dobrý den, pradědeček mé manželky Jan Kadlec, který byl v Jemčině hajný, byl pytláky dne 16.2.1928 zabit. Podle rodinné tradice má někde v lese pomníček. Dovoluji si poprosit o souřadnice pomníčku resp. o nějaké podrobnosti, pokud někdo něco ví.
Děkuji. Můj mail je tobisek52@gmail.com

Jeden z krásných zámků ČSLA a jejích raketových vojsk (další např. Stružná, Jistebnice, Bonrepo).Po odchodu armády zdevastován, snad se současným vlastníkům podaří ho zpřístupnit veřejnosti. Nebojte se, jaderné hlavice tam nikdy nebyly.

Jako voják základní voj.služby jsem byl na Jemčině v listopadu a prosinci 1959 kde jsme obsolvovali autokurs pro řidiče. Tenkrát tam žádné rakety ještě nebyly. Po skončení kurzu jsme se vrátili do Jindřichova Hradce VU 7500

Na Jemčině jsem sloužil v letech 1974 až 1975 jako vojenský topograf. Nebyli jsme zase takový hovada, jak si lidé myslí. Historické fresky a malby jsme se snažili zachovat a nepoškodit (např. v kapli). Vřele doporučuji přečíst knihu od Aloise Jiráska "Zahořanský hon", bylo i zfilmováno. Je to příběh, který se odehrává v prostředí místních lesů a loveckého zámečku.

Byl jsem se na zámku podívat, zřejmě v roce 2003, kdy byl otevřen. Kromě kaple to byla jen prázdná skořápka. Kapli se dle místních (z hospody) povedlo vojákům buď zarovnat věcmi a zapomenout, nebo ji použili jako sklad věcí které neměly pro ně význam a tak se tam prakticky nechodilo. Rozhodně zůstala v slušném stavu. Ovšem jako jediná, jinak tam byly prázdné místnosti jen v přízemí byly fotografie z doby přejímání po armádě. Tehdy jsem si klíč vyzvedl v hospodě která byla v zámku a coural tam sám. Myslím, že pro většinu lidí to asi moc zajímavé nebylo.
Údajně z toho má snad být hotel? Rozhodně to asi krom kaple nebude zpřístupněno, ono vlastně není co. Inventář si odvezli ve dvacátých letech majitelé a z části skončil na zámku v J. Hradci, takže od té doby je to jen prázdná budova. Na to aby tam bylo něco s normální návštěvností je to hodně "z ruky" takže nějaké muzeum je asi nesmysl. A to že se tam okolo projede pár pumpičkářů by rozhodně nějakou expozici neuživilo. Myslím, že otevřeno ve formě památky to už nikdy nebude.

Přidej komentářDiskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostODEBÍREJ NEJNOVĚJŠÍ NÁVODY A RECENZE

Vlož email a nech si zasílat čerstvé návody, recenze a další zajímavosti