Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn
ZAJÍMAVOSTI
Očkování proti koronaviru Covid-19 – kdy bude první vakcína
❗Státy po celém světě rozjíždějí očkování proti onemocnění Covid-19.❤️ Kdo na něj má v tuhle chvíli nárok v České republice a jak se očkování může zaregistrovat?
📌Registrace na očkování covid - 📌Vakcína Covid 19 - 📌Kdy bude vakcína proti koronaviru - 📌Vakcína koronavirus ČR
Foto: Pixabay
Registrace na očkování covid - kdo, kdy a kde se může přihlásit
- Registrační systém na očkování, který začal fungovat v pátek 15. ledna v 8:00.
- V první vlně se do systému mohou přihlásit všichni občané starší 80 let.
- Zaregistrovat se je možné na této stránce a pro seniory, kteří se nebudou schopni přihlásit po internetu, slouží telefonní linka 1221.
- Při rezervaci je nutné vyplnit formulář o věku, zaměstnání a případných nemocech. Systém na základě těchto údajů vyhodnotí, jakou má zájemce prioritu a přidělí mu termín (neplatí pro současnou první vlnu - seniory nad 80 let).
- Lidé kteří při registraci uvedou nemoc nebo rizikové zaměstnání, které je opravňuje k přednostnímu očkování, tuto skutečnost budou muset doložit potvrzením od lékaře či zaměstnavatele (neplatí pro současnou první vlnu - seniory nad 80 let).
Otázky a odpovědi k rezervaci očkování na Covid-19
1️⃣ Kdo se aktuálně může zaregistrovat k očkování?
Od pátku 15. 1. je rezervace otevřená pro všechny, kteři dosáhli věku 80 let.
2️⃣ Kde se můžete zaregistrovat na očkování?
Rezervační portál bude dostupný na internetových adresách crs.uzis.cz nebo registrace.mzcr.cz.
3️⃣ Co k registraci na očkování potřebujete?
- Nejdříve zadáváte číslo na mobilní telefon. Jedno číslo se dá využít i vícekrát (pokud někdo bude třeba na svůj telefon registrovat oba rodiče nebo prarodiče). Po zadání čísla vám přijde SMS s číselným kódem, který přepíšete do systému a otevře se vám registrační formulář. Do něj zadáváte:
- jméno a příjmení
- zdravotní pojišťovnu a číslo pojištěnce (rodné číslo)
- údaje o bydlišti
- a podle svého bydliště vyberete preferované očkovací místo
4️⃣ Jak si vyberete termín očkování?
Pokud bude na daném očkovacím místě volná kapacita, systém vám rovnou nabídne volné termíny, včetně termínu pro druhou dávku. Pokud ne, přijde vám ve chvíli, kdy se uvolní, SMS s dalším kódem, přes který se přihlásíte a vyberete si termín.
(Od pátku 22. 1. se má systém rezervace změnit. Už nebude chodit nový PIN a zájemce se nebude muset pořád znova přihlašovat a hlídat, kdy se uvolní místo. Tuhle informaci by měl získat automaticky prostřednictvím kontaktu, který na sebe zanechá.)
5️⃣ Jak se přihlásit k očkování bez mobilu a internetu?
Pokud senior nemá žádné příbuzné nebo známé, kteří mu mohou s registrací pomoci, mohou zavolat na telefonní číslo 1221. Zde budou připravení operátoři, kteří jim s registrací a výběrem termínu pomohou. Počítá se také s pomocí praktických lékařů a vlastní telefonní linky s pomocí už spouštějí i některé obce.
6️⃣ Co si přinést na očkování a jak dlouho trvá?
Nezapomeňte si vzít svou kartičku pojištěnce. Očkujícímu lékaři popíšete svou anamnézu a po očkování ještě pro jistotu čekáte 30 minut v čekárně, aby o vás bylo postaráno, kdyby došlo k nečekaným problémům. Celý proces zabere cca 45 minut.
Aktualizace 13. 1. 2021
- Během prvních třech měsíců nového roku by do ČR mělo dorazit na 1,5 milionu vakcín.
- Podle odhadů zdravotníci naočkovali až 75 tisíc osob.
- V první přednostní skupině pro očkování je 838,000 lidí.
- Další skupina zahájí očkování v únoru.
- Zásoby injekcí jsou na 65 dní.
Aktualizace 4. 1. 2021
- Od 15. ledna bude spuštěn rezervační systém na očkování proti koronaviru. Registrovat se mohou senioři nad 80. let.
- Senioři se mohou registrovat přes svého praktického lékaře nebo na lince 1221.
- Od 1. února bude rezervační systém zpřístupněn pro všechny občany.
- Každý zájemce vyplní své údaje, věk, zdravotní stav, povolání a systém následně určí termín očkování.
- Děti do 15 let se neočkují!
Aktualizace 22. 12. 2020
ČR se připravuje na očkování proti koronaviru. První vakcíny by měly být k dispozici 27. prosince 2020 a hned 29. prosince by mělo dorazit dalších 20 tisíc vakcín. Na leden 2021 je objednáno dalších 50 tisíc dávek. Celkem v lednu dorazí asi 320 tisíc vakcín.
Aktualizace 8. 12. 2020
- Velká Británie jako první evropská západní země zahájila očkování porit koronaviru. Jde o schválenou vakcnínu Pfizer/BioNTech.
Aktualizace 18. 11. 2020
- Jak probíhá vývoj a testování vakcín proti koronaviru? Na cestě je hned několik nadějných vakcín, které pomohou v boji proti Covid-19, přesněji proti viru SARS-CoV-2.
Vakcína proti koronaviru: je Covid 19 vakcína dostupná?
Na vakcíně proti Covid-19 pracují desítky společnostní po celém světě. Všechny nás ale zajímá jediné: Kdy se dočkáme účinného očkování proti tomuto virovému onemocnění? Protože z dlouhodobého hlediska právě vakcína může být jediným řešením, jak se s nemocí vypořádat. Něco podobného je u chřipky, kdy se každoročně lidé nechávají očkovat, aby se vyhnuli nákaze nebo alespoň zmírnili zdravotní dopady. První vakcíny jsou již dostupné a jednotlivé státy již očkují, nebo se připravují na masové očkování.
Pfizer a BioNTech vakcína
Jedna z nejnadějnějších vakcín je ta od společností Pfizer a BioNTech. Na základě posledních výsledků klinických testů má účinnost 95 procent. Podle prohlášení obou společností se zvýšila úspěšnost i u nejohroženější skupiny, u seniorů (společnosti uvedly, že zde byla úspěšnost přes 94 %). Při testech se objevilo 170 nakažených koronavirem, avšak 162 bylo u lidí, kteří nedostali očkování, ale placebo. V 10 případech došlo na těžký průběh nemoci, ale pouze u jednoho z očkovaných.
Vakcína má jeden zdokumentovaný vedlejší účinek v podobě zvýšené únavy, která se objevovala až po druhé očkovací dávce. Na únavu upozornila 4 % očkovaných dobrovolníků z cca 43 tisíc. Vakcína je sedmkrát dražší než ta od AstraZeneca (alespoň v cenách pro Velkou Británii).
BNT162b – vakcína na covid Pfizer
BNT162b se jmenuje program, pod kterým byla vakcína vyvíjena ve společnostech Pfizer a BioNTech. Vakcína byla vyvíjena na základě mRNA na ochranu proti viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění Covid-19. Jedná se o nový typ vakcíny, který využívá část genetické informace viru. Zatím žádná taková vakcína nebyla vyrobena.
„Jak BNT162b1 tak i BNT162b2 jsou RNA modifikované nukleosidem, které se vytváří v lipidových nanočásticích. BNT162b1 kóduje antigen v podobě optimalizované domény vážící receptor SARS-CoV-2 (RBD) a BNT162b2 kóduje antigen v podobě optimalizovaného celého spike proteinu SARS-CoV-2.“ – zdroj Pfizer.cz
Oxfordská vakcína AstraZeneca ChAdOx1
Další možnou vakcínou proti koronaviru by mohla být ta, která vznikla ve spolupráci Oxfordské univerzity a farmaceutické firmy AstraZeneca. Klinické testy se bohužel zdržely, protože u jednoho z dobrovolníků se objevily nečekané komplikace. Testy ovšem pokračují a již brzy by měly být výsledky a vakcína by mohla být k dispozici do konce roku.
Vakcína využívá upravený adenovirus způsobující nachlazení, v tomto případě se ovšem nemůže množit. V něm je zanesena informace o SARS-CoV-2. Podle posledních informací vakcína označovaná jako ChAdOx1 nCoV-19 nebo také jako AZD1222, funguje správně.
Podle posledních zpráv má vakcína účinnost až 90 %. Záleží ovšem na způsobu aplikace očkování. Jeden způsob dávkování uvádí 62 %, další pak 90 % (když se člověku apúlikuje polovina dávky a za měsíc pak plná dávka). Kombinovaná účinnost tak vychází na 70 %. Touto vakcínou se plánuje očkovat i v ČR.
Ruská vakcína Sputnik
Ruská vakcína byla jednou z prvních, která prošla do fáze klinických testů – stalo se tak v srpnu 2020. Podle předběžných výsledků má vakcína Sputnik V účinnost 92 %. I když testování není u konce, ruské úřady touto vakcínou očkují některé zdravotníky.
Vakcína CureVac
Jedna z dalších schválených vakcín pochází od německé společnosti CureVac. Dostupná by mohla být v prvním čtvrtletí příštího roku. Vakcína nevyužívá samotný virus, ale jeho genetickou informaci. Jde tedy o vakcínu podobnou té od společností Pfizer a BioNTech.
Covid vakcína Moderna
Americká společnost Moderna oznámila, že její vakcína má účinnost 94,5 %. Vakcína pod označením mRNA-1273 prochází klinickou fází, které se zúčastnilo 30,000 dobrovolníků. Polovina dostala očkovací látku, druhá půlka pak placebo. Onemocnění se prokázalo u 95 účastníků, přičemž jen pět jich bylo očkováno, ostatní neměli účinnou látku. Vakcína má několik vedlejších účinků jako únava, bolest svalů a také bolest na místě vpichu. Společnost Moderna jedná o možnosti dodávat vakcínu do Evropské unie.
Čínská vakcína proti Covid 19
V Číně je ve vývoji hned několik vakcín, celkem jsou tři, ale ani jedna zatím neprošla klinickou fází. To však místním orgánům nebrání v očkování, kterým měly projít statisíce občanů. Podle posledních zpráv by měla být experimentální vakcína CoronaVac čínské společnosti Sinovac bezpečná a účinná. Hotová by měla být v lednu. Podobně na tom jsou i další dvě čínské vakcíny.
Vakcína na Covid 19
Stejně jako u jiných očkování, musí vyvinutá vakcína projít zdlouhavým testovacím a schvalovacím procesem. Výhodou je, že vědci mohou čerpat informace od již prozkoumaných koronavirů. V základu se vir chová podobně. Vakcína se nejprve musí připravit v laboratořích, kde se také otestuje, následně probíhá testování na zvířatech. Když projde, dochází k testování na lidech. Nejprve v menší skupině. Pokud se neobjeví komplikace, může se test nasadit na až tisíce lidí. Jakmile je prokázáno, že je vakcína účinná a zároveň bezpečná, může se zahájit její masová výroba a distribuce. Vývoj vakcíny se nesmí uspěchat, aby nedošlo k přehmatu jako v roce 1976.
Finální vakcína ale nemusí znamenat vítězství nad pandemií koronaviru. Odhaduje se, že současný koronavirus (a jeho případné mutace) tu s námi bude jistě celý příští rok, a možná že ještě dva následující roky. Je dost možné, že si zase budeme šít roušky. Není také jisté, na jak dlouho bude vakcína zajišťovat posílenou imunitu, tedy ochranu. Jestli zabrání nákaze, nebo zmírní průběh nemoci. Vůbec už není jisté, že se podaří vývoj vakcín dotáhnout do konce. V cestě může být mnoho překážek, zejména u klinických testů – musí se zajistit, aby vakcína byla pro lidi zcela bezpečná.
Kvůli koronaviru v Opavě byla předčasně ukončena fotbalová Fortuna: liga.
Klinická fáze ve vývoji vakcíny má tři fáze
Testování na lidech má svá pravidla a není možné proces urychlit. Po každé fázi se s patřičným odstupem vyhodnotí, zdali je aplikovaná látka bezpečná, že se neobjevily vedlejší příznaky, že je látka účinná atp.
✅1. fáze | očkují se jednotky až desítky dobrovolníků |
✅2. fáze | očkují se stovky až tisíce dobrovolníků |
✅3. fáze | očkují se tisíce až desetitisíce dobrovolníků |
Kdy bude vakcína proti koronaviru
Například v Číně je už vakcína označovaná jako Ad5-nCoV testována na lidech – vakcínu vyvíjí Pekingský institut biotechnologie a čínská společnost CanSino Biologic. Testuje se na stovce dobrovolníků. Práce by měly být dokončeny v prosinci 2020.
Testuje se také vakcína v USA označená jako mRNA-1273, na níž se podílí americký Národní ústav zdraví a společnost Moderna. Už v březnu tohoto roku bylo otestováno 45 dobrovolníků. Vývoj by měl být dokončen v červnu 2021. Pro nejvíce ohrožené složky systému by ovšem mohla být dostupná už letos na podzim. Podle posledních testů byla vakcína účinná u všech dobrovolníků. Jestli je ale vakcína schopná zabránit nákaze, nebo oslabit virus, ukáže teprve třetí fáze testu, ve kterém se naočkuje 30,000 lidí. Mimochodem situace v USA je stále vážná a třeba casina v Las Vegas zpřísňují opatření. U nás také došlo na zavření casin po celé republice. Vakcínu také připravují v Oxfordu.
Vakcína koronavirus Oxford
Vědci nezahálejí ani ve Velké Británii. Na Oxfordské univerzitě ve spolupráci se společností AstraZeneca se zahajuje test vakcíny CHAdOxl na lidech. Zapojeno je 510 dobrovolníků. Výsledek by měl být dostupný v květnu 2021. Podle prvních zpráv vakcína funguje – vyvolává imunitní reakci organizmu. Tato vakcína se zatím jeví jako jedna z nejnadějnějších. Ale raději nebudeme předbíhat.
Vakcíny vyvíjí i další soukromé farmaceutické společnosti jako jsou například německé laboratoře CureVac. Na vakcíně také pracuje BioNTech spolu s americkou společností Pfizer. V Americe je „hráčů“ více – například Inovio Pharmaceuticals, jež chystá vakcínu INO-48000.
Na vakcíně pracují i v Izraeli nebo například v Rusku, odkud také chodí povzbuzující zprávy.
Vakcína Covid Rusko
Aktualizace 11. 8. 2020
Rusko ústy svého prezidenta Vladimira Putina oznámilo, že mají vakcínu proti koronaviru. Látka by měla vytvářet stabilní imunitu, vakcína prošla všemi kontrolami a testy. Do masové výroby by se měla vakcína dostat v nejbližší době. Počítá se i s vývozem do zahraničí. Podle záznamů státního registru léčiv se vakcína do běžného prodeje dostane od 1. ledna 2021.
Látku vyvinul ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Jako první se očkování dočká zdravotnický personál a učitelé.
Ve vývoji vakcíny postupuje Rusko rychlými kroky kupředu. Aktuálně jich vyvíjí hned 26 najednou. Vakcínu slibuje ještě v letošním roce. Nejnadějnější je vakcína od moskevského Národního imunologického centra, které s vývojem již ukončilo druhou fázi klinických testů a hodlá pokračovat ve třetí fázi. Od Nového roku by se v Rusku měly vyrábět miliony dávek vakcín. V první řadě by se očkování měli dočkat lékaři a další pracovníci ve zdravotnictví.
Vakcína koronavirus ČR
Podle epidemiologa Romana Prymuly by vakcíny proti koronaviru mohly být připraveny na konci října. Ve větším množství pak na konci roku. Hovoříme o vakcínách nakoupených ze zahraničí, které by měly pomoci s bojem proti koronaviru v Česku.
Co se týká vývoje české vakcíny, tak čeští vědci se chystají testovat první prototyp na zvířatech – Českému rozhlasu to sdělil ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský.
Nevěřte fámám!
Ve spojitosti s vývoje vakcín se objevuje mnoho fám, tzv. fake news. „Jednou z nich je, že byla vakcína testována na dětech v Africe a ty všechny umřely,“ uvedla Beate Kampmannová, ředitelka očkovacího střediska na Londýnské škole hygieny a tropické medicíny. Je to podobné jako s prohlášeními, že očkování způsobují autismus.
Očekávání vakcíny proti koronaviru (onemocnění Covid 19): 10/10
- Ve světě už vzniklo několik různých vakcín proti nemoci Covid-19
- Velmi nadějně zatím vypadají vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna, kterými se už očkuje i v ČR
- První vakcíny dostávají nejpotřebnější - nejstarší občané, zdravotníci a pečovatelé
- Pro všechny občany se očekává dostupnost někdy v polovině 2021
Věděli jste, že jste mohli proti koronaviru bojovat prostřednictvím video hry?
Komentáře
Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn
Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn
Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn
Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn
Tento příspěvek byl v rozporu s pravidly diskuze a byl administrátorem odstraněn