ZAJÍMAVOSTI
Polární záře je tento týden viditelná nad Českou republikou
V tomto týdnu je na území České republiky možné spatřit astronomický jev, který je obvykle k vidění jen v oblastech poblíž polárního kruhu. Pro střední Evropu je polární záře zcela ojedinělou událostí. O co přesně se jedná?
Ojedinělá nebeská záře nad střední Evropou
Od neděle 26. února trvá výjimečný stav, kdy je polární záře všeobecně známá pod latinským názvem aurora borealis viditelná v oblastech mnohem vzdálenějších polárnímu kruhu, než bývá obvyklé. Kromě Česka byla zaznamenána také na mnoha místech v Německu, Polsku, Nizozemsku nebo Anglii, přičemž žádná z těchto zemí nepatří k běžným destinacím polární záře.
Ta se v rámci Evropy za normálních okolností objevuje nejjižněji na jihu Norska, Švédska a Finska a v nejsevernější části Estonska a Skotska. Tentokrát však byla zaznamenána doslova za humny a ještě blíž, a to například na Kladensku nebo Liberecku.
Kdy a kam vyrazit na lov polární záře?
Její viditelnost je pochopitelně omezena světelným znečištěním v okolí větších měst, proto se obecně doporučuje vyrazit "na hon" co nejdál od stop civilizace. Co se týče ideálních časových podmínek, zkušení lovci polární záře se shodují, že nejčastěji bývá k vidění mezi jedenáctou večerní a půlnocí. Ve svém obvyklém severském prostředí je k zastižení od září do března, tedy v temné části roku. Ve zbylých měsících převažuje denní světlo nad tmou, a tak se aurora vytrácí.
- Víte, že za vznik Mléčné dráhy může nevěrný bůh Zeus? TADY se dozvíte víc.
Co přesně znamená aurora borealis?
Aurora borealis je překrásnou hrou světel na nebeské klenbě, nejčastěji se ukazuje v podobě třepotavých vějířků a světelných oblouků v odstínech zelené nebo červené barvy, výjimečné také žluté či fialové. Vzniká jako následek sluneční erupce, kdy do vysoké zemské atmosféry vnikají elektricky nabité částice z vyvržených plazmových oblaků podél zemského magnetického pole.
K tomu dochází zejména poblíž magnetických pólů Země, proto také mluvíme o záři polární. Objevuje se v oblasti obou pólů, jižního i severního. Záře kolem severního pólu se odborně nazývá aurora borealis a záře kolem jižního pólu aurora australis. První část názvu je odvozena od římské bohyně úsvitu Aurory, borealis pak řecky znamená jednoduše severní a australis jižní.
V případě intenzivnější sluneční činnosti tento jev může pronikat do střední zeměpisné šířky a naprosto ojediněle i do subtropických oblastí - potom se však nejedná o polární, nýbrž tzv. tropickou záři. K tomu však dochází velmi zřídka, a tak se člověk, který se stane svědkem takové události, může považovat za opravdového šťastlivce.
Slyšeli jste někdy o měsíční duze? Přečtěte si víc TADY.
zdroje:
- https://www.treking.cz/astronomie/polarni-zare.htm
- https://www.expats.cz/czech-news/article/news-brief-1-feb-27
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Za vznik Mléčné dráhy může nevěrný bůh Zeus
Vysvětlení pro vznik Mléčné dráhy jsou různá. Jedno z nich se váže ke starým Řekům.
Noční duha – vzácný atmosferický jev, který lze vidět za úplňku
Měsíční duha je poměrně vzácný atmosferický jev, který lze pozorovat o úplňcích po dešti, v jemném oparu nebo poblíž tříštící se vody. A kde ji...
Typologie keltského kalendáře – Jaké je vaše znamení stromokruhu?
Na rozdíl od klasického nebo čínského zvěrokruhu na to Keltové šli od lesa a místo zvířat používali stromy. Co dal keltský stromokruh do vínku...