ZPRÁVY A POLITIKA
Volební koalice do parlamentních voleb v České republice
Před i po různých volbách často vznikají různé koalice, kdy se spojí 2 nebo více politických stran či hnutí. Jak to bude v rámci parlamentních voleb 2021?
Koalice politických stran – Demokratický blok – Koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09 – Koalice Piráti a STAN
Foto: ČTK/Krumphanzl Michal
Koalice politických stran v Česku v rámci státu - vládní koalice
Koalice je spojenectví politických stran či hnutí, které mají podobné programy, jejich cílem je prosazení určitých konkrétních cílů. Takové koalice se vytváří buď už před volbami (předvolební) anebo také až po volbách, kdy většinou vítěz voleb nemá nadpoloviční většinu, a tak se musí s někým spojit – typicky po parlamentních volbách v Česku.
Ty strany a hnutí, které se po tomto druhu voleb dohodnou na povolební spolupráci a mají v součtu alespoň 101 poslanců (většinu), uzavřou koaliční smlouvu a sestavují vládu. V takovém případě jde tedy o povolební vládní koalici. V ideálním případě by vláda měla vydržet až do konce svého volebního období, tedy do dalších voleb do Poslanecké sněmovny.
V historii České republiky je pochopitelně spoustu koalic, ať už předvolebních nebo těch vládních povolebních. V živé paměti určitě máme poslední vlády:
- vláda Bohuslava Sobotky (leden 2014 – prosinec 2017): vládní koalice ČSSD + ANO + KDU-ČSL - celkem 111 křesel
- vláda Andreje Babiše (červen 2018 – dosud): vládní koalice ANO + ČSSD + tolerance KSČM - celkem 93 křesel + 15 komunistických křesel
Už několikrát se ale také stalo, že místo vládní koalice dovládla takzvaná úřednická vláda.
Pokud subjekty utvoří předvolební koalice, potřebují ve volbách získat násobný počet hlasů – pokud jde o dvoukoalici, je to 10 %, trojkoalice musí mít 15 % a čtyřkoalice 20 %. Zde hranice končí, potenciální vícenásobné koalici tak stačí rovněž maximálně 20 procent. Jestliže kandiduje politická strana či hnutí samostatně, stačí pro mandáty a tedy poslance zisk 5 % hlasů.
ZAČNĚTE OBCHODOVAT U XTB Obchodujte s nejlepším českým forexovým brokerem. Podle ankety Broker roku 2017 - mnoho obchodních příležitostí - více než 3 000 instrumentů - rychlé vykonávání obchodních příkazů - intutivní ovládání a snadný přístup - legální broker regulovaný ČNB |
Demokratický blok (demoblok), středopravý blok - koalice proti Babišovi a ANO
Po parlamentních volbách 2017 vznikl v polovině listopadu tzv. „Demokratický blok“, tvořený stranami ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, spolu měli celkem 48 poslanců. Ten se jasně vymezoval proti Babišovi a hnutí ANO, které chtělo vládnout samostatně. Zároveň chtěl demoblok, jak se mu později začalo říkat, lepší zastoupení ve vedení sněmovny a v jednotlivých výborech. Do tohoto bloku byli pozváni i Piráti a ČSSD (celkem by bylo 85 mandátů), nakonec do něj ale nevstoupiili. Ještě ve stejném roce byl tento Demokratický blok rozpuštěn.
O vzniku jakéhosi Středopravého bloku už uvažoval Miroslav Kalousek v roce 2016, tehdy chtěl, aby jej před parlamentními volbami utvořila jeho TOP 09 spolu s ODS a lidovci. Nakonec tehdy ke spolupráci nedošlo. Jako silný středopravý blok pak nazýval Kalousek i spojení TOP 09 a STAN ve volbách do Evropského parlamentu. Zde byla tato koalice úspěšná, a to jak v roce 2014 (15,95 %), tak i v posledních volbách o 5 let později (11,65 %).
Parlamentní volby v Česku 2020 - přehled | |
1️⃣Termín voleb: | 8. a 9. října 2021 |
2️⃣Druh voleb: | parlamentní |
3️⃣Předchozí vítěz: | ANO 2011 (29,64 %) |
4️⃣Následující volby: | rok 2025 |
Trojkoalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 - opoziční koalice
Koncem října roku 2020 se rozhodly známé opoziční politické strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09, že půjdou společně do následujících voleb do poslanecké sněmovny 2021. Den před státním svátkem 28. října podepsali Memorandum o spolupráci, za cíl mají vyhrát volby a sestavovat následující vládu. Lídrem celého uskupení by měl být Petr Fiala, šéf ODS.
Trojice lídrů těchto politických stran pak povede kandidátky i v krajích, kde aktuálně žijí:
- Petr Fiala - lídr pro Jihomoravský kraj
- Markéta Pekarová Adamová - lídryně pro Prahu
- Marian Jurečka - lídr pro Olomoucký kraj
Aktuálně mají tyto 3 politické strany celkem 40 poslanců, tento výsledek by určitě chtěli navýšit. Pro vstup do Poslanecké sněmovny však budou potřebovat získat 15 % hlasů, jelikož jde o trojkoalici. Dle aktuálních předvolebních průzkumů (listopad 2020) by však mohli brát i kolem 20 % hlasů od voličů.
Dvoukoalice Piráti a STAN - další předvolební koalice
O koalici pro Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jednaly i další strany, konkrétně Česká pirátská strana a Starostové a nezávislí. Dle obou lídrů ale i volební kalkulačky mají k sobě tyto strany velmi blízko a byla by škoda, aby si i nadále vzájemně přetahovali voliče.
STAN si na celostátním říjnovém výboru odhlasoval, že by mohlo začít vyjednávání, Piráti si o tom rozhodli mezi 20. – 23. listopadem 2020, rovněž kladně. Prošla i další hlasování, ukončená v lednu 2021. Aktuálně mají poslanci těchto dvou stran celkem 28 mandátů.
O koalici Piráti + STAN je tedy už rozhodnuto, do voleb jdou tyto strany spolu a mohou zaútočit klidně i na 25 % hlasů. Pro zisk poslanců jim při dvoukoalici stačí „jen“ 10 procent.
Vsaďte si na Parlamentní volby u českých sázkových kanceláří - seznam zde
18+ Hrajte zodpovědně. Ministerstvo financí varuje: účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.
Komentáře