RECEPTY
Medvědí česnek - jak ho poznat, kde sbírat i recepty
Foto: Pixabay
Kdy a kde sbírat - Medvědí česnek a Konvalinka s rozdíly - Recepty
Kdy a kde sbírat Medvědí česnek
Medvědí česnek je velmi rozšířenou rostlinou, kterou lze snadno nasbírat v lese ale třeba i v parcích nebo v Praze. V zalidněných lokacích nebo poblíž frekventovaných silnic ovšem sbírání z hygienických důvodů rozhodně nedoporučujeme.
Medvědí česnek roste hlavně v listnatých lesích poblíž vody pěkně ve stínu. Ideální čas růstu je ještě před olistěním stromů. Medvědí česnek tak díky snadno prosvítajícímu slunci nabere dostatek energie.
Koncem května pak Medvědí česnek začíná kvést a ztrácí tak i své blahodárné účinky, i když ne úplně. Ideální čas je tak sběr před výkvětem, tedy v průběhu května.
Při hledání v lesích pozor na klíště. Jak ho vyndat, když se už zakousne?
Rostlina vytváří rozsáhlé a bujné porosty, které velmi snadno poznáte podle nezaměnitelné vůně česneku. Medvědí česnek si lze splést s konvalinkou, která je ovšem jedovatá a roste v podobný čas, ovšem snadno se od sebe rozeznají podle květů. O tom, jak od sebe rostliny rozeznat, se dozvíte dále. Jestli si tak nejste naprosto jisti, je ideální vyhlédnout si jeden rok, kde roste Medvědí česnek, a příští rok si ho natrhat ještě před samotným rozkvětem.
ZAČNĚTE OBCHODOVAT U XTB Obchodujte s nejlepším českým forexovým brokerem. Podle ankety Broker roku 2017 - mnoho obchodních příležitostí - více než 3 000 instrumentů - rychlé vykonávání obchodních příkazů - intutivní ovládání a snadný přístup - legální broker regulovaný ČNB |
Medvědí česnek si lze splést s Konvalinkou - jak je rozeznat?
Nejsnazší způsob rozeznání je podle květů. Ty jsou sice v obou případech bílé, ale vypadají opravdu rozdílně. Podívejte se na obrázky:
Toto je Medvědí česnek:
Foto: Pixabay
Níže na obrázku je jedovatá Konvalinka:
Foto: Pixabay
Další způsob, který velmi dobře funguje, je přičichnutí k promnutému listu. Zatímco Konvalinka je zcela bez zápachu, Medvědí česnek voní po černeku. Pozor ale, aby vám nezůstal zápach po česneku na rukou, když budete čichat k listu Konvalinky! Takto by se vám mohly rostliny splést.
Další relativně podobnou rostlinou, tedy alespoň podle listů, je Ocún, ovšem ten roste na podzim, takže je záměna s Medvědím česnekem prakticky vyloučena. Pro klid duše ale Ocún také nijak nevoní, takže ho po promnutí listů také snando poznáte, ale rozhodně i umyjte ruce. Navíc má Ocún fialové květy, takže tady si opravdu nejde nic splést.
Nestihl/a jsem Medvědí česnek nasírat, kde ho ještě seženu?
Obrovská oblíbenost Medvědího česneku také znamená, že nemusíte nutně chodit do lesa, ale seženete ho na farmářských trzích a někdy také v lepších supermarketech nebo hypermarketech v sekci zeleniny. Máte tak jistotu, že máte správnou rostlinu a nemusíte se nikam vydávat, což je pohodlné hlavně pro obyvatele měst, kterým se nechce jen kvůli sbírání nikam vyjíždět.
Cena je sice trošku vyšší a krabička stojí kolem stokoruny, na druhou stranu ušetříte čas a nemáte starosti s hledáním.
Prodej vyhlížejte v čase růstu, takže zhruba v květnu nebo červnu.
Recepty z Medvědího česneku
Pro zachování co nejvíce blahodárných látek je nejlepší Medvědí česnek konzumovat za syrova, aby opravdu přispěl vašemu zdraví i sportovním výsledkům. Chuť je česneková, ale po jídle není tolik cítit z úst.
Listy natrhejte nebo nakrájejte do salátů, ale můžete je použít i jako přílohu třeba jako pomazánku, máslo nebo pesto.
Jestli chcete, aby vám vydržel, můžete listy nakrájet a zamrazit pro pozdější využití.
Komentáře