ZAJÍMAVOSTI
Meteorický roj Perseidy - co to je a kde je pozorovat
Letos nás čekají výjimečně dobré podmínky k pozorování meteorického jevu, kterému se říká Perseidy nebo také slzy svatého Vavřince. Podívejte se, která noc bude pro pozorování nejlepší a co všechno potřebujete o padajících hvězdách vědět.
Foto: Piqsels
Perseidy 2021 maximum - blíží se noc jasných perseid
Přelom července a srpna přináší každoročně na noční obloze výjimečnou podívanou. Ze souhvězdí Persea začnou na zemi pršet padající hvězdy. Samozřejmě jen zdánlivě. Nejde o padající hvězdy, ale o meteorický roj, ve kterém se země každý rok v tuto dobu ocitne. A protože se roj z pohledu ze země jeví, jako by přicházel ze souhvězdí Perseus, získaly tyhle padající hvězdy název Perseidy.
Perseidy jsou aktivní už od 17. července až do 24. srpna, takzvaná noc maxima, kdy hvězd padá zdaleka nejvíce, ale letos připadá na noc z 12. na 13. srpna. Především mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní může být podle astronoma Petra Horálka vidět pouhým okem až 80 meteorů za hodinu.
Pozorování Perseid v srpnu 2021 nepokazí měsíc
Na tom, kolik meteorů ve skutečnosti uvidíte, rozhodují každý rok dva důležité faktory. Množství okolního světla a oblačnost. Pro nejlepší pozorování je třeba vyrazit mimo město, kde nás neruší světelný smog. Rušivá světelná záře ale může přicházet i z přírody, konkrétně z Měsíce. A právě letošní rok bude z tohoto pohledu tařka ideální. V neděli 8. srpna proběhlo novoluní a během čtvrteční noci maxima bude měsíc ještě stále jen úzkým srpečkem, který bude oblou ozařovat jen minimálně.
Počasí na konkrétním místě bohužel dokonale předpovědět neumíme, už teď je ale téměř jisté, že většina České republiky zažije ze čtvrtka na pátek alespoň na chvíli jasnou oblohu. Podmínky pro pozorování Perseid budou letos možná nejlepší za posledních několik let.
*️⃣ Co jsou Perseidy?
Meteory, které na nebi vytvářejí tuto podívanou, jsou ve skutečnosti součástí prachu z komety 109P Swift-Tuttle. Kometa se ke slunci přiblížila naposledy v roce 1992 a příště naši soustavu navštíví až v roce 2126, její úlomky ale můžeme pozorovat každý rok.
*️⃣ Kde na obloze hledat a pozorovat Perseidy?
Radiant, neboli místo, ze kterého meteory zdánlivě vylétají se nachází na hranici souhvězdí Persea, Kasiopeji a Kefea. Najdeme ho nad severovýchodním obzorem ve výšce přibližně 25 stupňů. S hledáním správného místa vám mohou pomoc různé aplikace s hvězdnou oblohou v mobilním telefonu (například Star Walk 2).
*️⃣ Kdy padají Perseidy?
Perseidy letos na obloze najdeme od 17. července až do 24. srpna, nejbohatší na ně ale bude noc ze čtvrtka 12. na pátek 13. srpna.
*️⃣ Jak fotit Perseidy?
Při fotografování "létavic" se neobejdete bez stativu a bez fotoaparádtu s možností manuálního nastavení expozice. Fotoaparát byste měli nastavit podobně jako při focení za zhoršených světelných podmínek:
- dlouhá expozice (v minutách)
- vypnutí stabilizace objektivu
- ostření na nekonečno
- vyšší citlivost - cca ISO 1600 - 3200
- vypnutá redukce šumu pro vysokou citlivost i dlouhou expozici
*️⃣ Jakou velikost mají Perseidy?
Rozhodně se nemusíte obávat, že by nějaká z Perseid dopadla až na zem ve formě meteoritu. Je totiž jen o tělíska, která jsou velká jen jako zrnka písku a jen ve výjimečných případech dosáhnou velikosti hrášku. Do atmosféry narážejí rychlostí 59 km/s a po svém vstupu do ni se během několika vteřin vypaří.
Hvězdopád Perseid a slzy svatého VavřinceLidé pozorují Perseidy už po staletí a jedním z dokladů, že je sledovali už ve 3. století našeho letopočtu je i jejich další název "slzy svatého Vavřince". Svatého Vavřince nechal umučit a popravit císař Valerián, kterému oblíbený světec odmítl odevzdat svůj majetek a raději ho rozdal chudým. Svatý Vavřinec byl popraven 10. srpna roku 258 a lidé pak po několik dní viděli z nebe "padat třpytivé slzy". Odtud pochází další pojmenování meteorického roje. |
Komentáře
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Kalendář úplňků a novoluní v aktuálním roce – jednotlivé měsíce a...
Podívejte se, kdy bude v roce 2022 Měsíc úplňku, a co od této události očekávat. Co vám úplněk předpovídá?
Co to je superúplněk a kdy bude další?
V roce 2021 dojde hned dvakrát k astronomickému jevu, kterému se říká superúplněk. Kdy bude ten další a bude vidět z České republiky?